Tegoroczny termin składania deklaracji podatkowych to 2 maja – do tego czasu powinniśmy rozliczyć się z podatku. Jeśli tego nie zrobimy, urząd skarbowy automatycznie zaakceptuje nasze zeznanie podatkowe, ale w takiej sytuacji nie będziemy mieli możliwości skorzystania z ulg i przekazania 1,5 procenta na organizacje pożytku publicznego.
– Najczęściej oczywiście seniorzy, jeżeli posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, korzystają z ulgi rehabilitacyjnej. To jest najpopularniejsza ulga, ale oczywiście mogą korzystać z pozostałych ulg, chociażby z ulgi termomodernizacyjnej, jeżeli chcieliby zainstalować fotowoltaikę, wymienić przysłowiowego „kopciucha”, jak najbardziej mogą lub też z ulgi internetowej, jeżeli z takiej ulgi nigdy wcześniej nie korzystali. Także senior, jak każdy inny, jak każda inna osoba pracująca, może skorzystać na tych samych zasadach z ulg podatkowych – mówi Sebastian Polański, Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
Wielu seniorów rozlicza się z podatku w tradycyjny, papierowy sposób.
– Tak jak kiedyś, tak teraz składam niestety, samodzielnie w imieniu własnym i wraz z żoną, jeśli taka potrzeba jest, ale nie korzystam z innych źródeł, w inny sposób rozliczania się PIT.
– Ja przyszedłem do urzędu rozliczyć. Tak wygodnie – mówią seniorzy.
Ale coraz więcej z nich korzysta również z rozliczenia internetowego.
– Zdecydowanie przekonują się już do tej wersji elektronicznej, chociażby z tego powodu – jeżeli korzystają właśnie z ulg, to otrzymują szybciej nadpłaty, rozliczając się elektronicznie, maksymalny zwrot nadpłaty jest w terminie 45 dni. Rozliczając się papierowo, ten zwrot się wydłuża aż do 3 miesięcy. Seniorzy coraz częściej korzystają z tych dogodności, z tych nowych technologii tak że nie jest to już w tym momencie jakiś problem, a wręcz przeciwnie bardzo chętnie z tego korzystają – mówi mówi Sebastian Polański, Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
Warto przypomnieć, że senior, który wciąż są aktywni zawodowo, ale nie pobiera emerytur, może skorzystać z ulg PIT-0.
– Wtedy faktycznie jego przychód do kwoty 85 tys. złotych jest całkowicie zwolniony. Nie jest pobierany podatek dochodowy PIT. Doliczając do tego jeszcze kwotę wolną od podatku 30 tys., robi nam się już kwota 115 tysięcy, która nie jest opodatkowana, ale to podkreślam warunek: warunkiem jest zawieszenie tej emerytury lub jej niepobieranie – mówi mówi Sebastian Polański, Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
Z ulgi dla pracujących seniorów mogą skorzystać kobiety po 60-roku życia i mężczyźni po 65-roku życia.