1 lutego wchodzą w życie zmiany w małym ZUS dla przedsiębiorców czyli tzw. mały ZUS plus.
–Najważniejsza zmiana polega na tym, że zostały zmienione kryteria finansowe. Osoby, które osiągneły przychody w ubiegłym roku z działalności gospodarczej nie przekraczające 120.000,00 złotych i prowadziły działalność przez conajmniej 60 dni w ubiegłym roku będą mogły skorzystać z opłacania składek na preferencyjnych zasadach, wyjaśnia Piotr Burtowski, dyrektor Wrocławskiego oddziału ZUS.
Zmieni się również sposób obliczania składek. W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcom kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zamieszczony na stronie www.eskladka.pl.
–To bardzo dogodna forma, poprzez wpisanie danych dotyczących przychodu, dochodu który osiągnęli przedsiębiorcy z działalności gospodarczej algorytmy wyliczą składkę dla każdego przedsiębiorcy, dodaje Piotr Burtowski.
O stanie swojego konta w ZUS właściciele firm dowiedzą się z listów, które wyśle im ZUS. Listy nie są wezwaniem do zapłaty, a jedynie podsumowaniem wpłat.
–Przede wszystkim proszę otwierać koperty, czytać, analizować. Jeżeli macie państwo pytania, wątpliwości zapraszamy na strony internetowe lub do terenowych jednostek organizacyjnych na salę obsługi klienta, gdzie służymy pomocą w wyjaśnieniu państwu wątpliwości związanych z pismami, wyjaśnia Elżbieta Kucharska z wydziału obsługi klientów i korespondencji ZUS.
W razie wystąpienia zadłużenia istnieje możliwość rozłożenie go na raty. Doradcy ds. ulg i umorzeń ZUS pomogą złożyć odpowiednia dokumenty niezbędne do skorzystania z układu ratalnego. Zmiany obejmują również płatności za podatek PIT, CIT i VAT. Każdy przedsiębiorca będzie dokonywał wpłat na jeden numer konta.
-Taki mikrorachunek wygenerować można wyłącznie przez stronę internetową www.podatki.gov.pl przez 24 godziny na dobę i z dostępem przez 7 dni w tygodniu, mówi Sebastian Polański z Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
W celu ułatwienia prowadzenia działalności przedsiębiorcom Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi tzw. białą listę podatników czyli wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.
–Przedsiębiorcom najbardziej potrzebne będzie to w przypadku podjęcia współpracy z nowym kontrahentem. Mają wtedy możliwość sprawdzenia czy ten kontrahent jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czy ewentualnie wobec niego nie zostały zastosowane jakiekolwiek sankcje z tytułu rejestracji, mówi Grzegorz Kucewicz z Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
Młodzi przedsiębiorcy, którzy planują otwarcie własnej działalności gospodarczej mogą zasięgnąć informacji w inQUBE Uniwersyteckim Inkubatorze Przedsiębiorczości z Uniwersytetu Ekonomicznego.
–Współpraca Inkubatora z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych jest dla nas bardzo cenna ponieważ chcemy ludzi uświadamiać jak muszą wyceniać swoje usługi i ile muszą zarabiać, żeby pokryć wszystkie koszty prowadzenia działalności, wyjaśnia dr hab. Joanna Hołub-Iwan z inQUBE Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Z małego ZUS plus przedsiębiorcy będą mogli skorzystać od 1 lutego 2020 roku.