Ulica Ruska do rewitalizacji. Prace projektowe potrwają do końca roku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ulica Ruska zostanie zrewitalizowana i całkowicie zmieni swoje oblicze. Ma stać się swego rodzaju bramą do Rynku miasta i zyskać charakter traktu spacerowego. Po konsultacjach z mieszkańcami, teraz czas na prace projektowe, które potrwają najprawdopodobniej do końca roku.

Rewitalizacja obejmie część ulicy Ruskiej od ul. Kazimierza Wielkiego do placu Solnego. To najbardziej oblegany przez pieszych odcinek ulicy na Starym Mieście. 

  • Przestrzeń Starego Miasta, z wielu powodów zresztą oczywistych, jest dość szczególną przestrzenią. To wizytówka Wrocławia, to jak niektórzy mówią salon miejski. Ciągle jest w tej przestrzeni też dużo do zrobienia takich prac rewitalizacyjnych. Wiele uliczek biegnących od rynku wymaga takiej interwencji rewitalizacyjnej. I my to chcemy robić. I tak naprawdę ulica Ruska będzie pierwszą z ulic, które chcemy w ten sposób zrewitalizować – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

  • Chcemy, aby ta ulica była zielona. Prawdziwym, realnym deptakiem, gdzie będziemy mogli spędzić miło czas w komfortowych warunkach, gdzie każdy będzie mógł znaleźć chwilę spokoju, relaksu w przestrzeni zielonej. Dodatkowo funkcjonujące tutaj przestrzenie restauracyjne dostaną swoje wnętrza w wyznaczonych miejscach, tak aby ogródki były też wpisane w ten zielony charakter ulicy. Wodami opadowymi chcemy gospodarować na miejscu tak aby ta woda zasilała tę zieleń, która za chwilę tutaj się pojawi, mówię za chwilę oczami wyobraźni – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Na ulicy Ruskiej pojawi się zieleń w różnej rodnie – drzew, pnączy, a także ogródków. Zlikwidowane zostaną te elementy, które tworzą bariery, czyli wysokie krawężniki i schody terenowe. Na ulicy ograniczony zostanie ruch samochodowy. 

  • Chcemy, żeby ona na całym trakcie była z tym dominującym i takim bezpiecznym ruchem pieszym rowerowym z ogródkami. W związku z tym zakładamy, że takiego ruchu ogólnego, czyli bez żadnego ograniczenia i bez żadnych ram, nie będzie – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobliności UM Wrocławia.

  • Bardzo wyraźnie chcemy pokazać, zaznaczyć bramę wejściową. Ona będzie budowana przez dwa skwery, przez które możemy przejść, ale w których możemy się zatrzymać. Następny odcinek to będzie charakter linearny. On będzie budowany przez struktury takich zielonych kawiarni, które nie mają absolutnie konkurować z piękną, istniejącą architekturą. Mają ją dopełniać – mówi Magdalena Zienowicz, projektantka z Zespołu Budotechnika.

  • Trzeba zwrócić uwagę na szczególny charakter ulicy Ruskiej. To jest jeden z tych głównych szlaków prowadzący do rynku. Ulica Ruska, podobnie jak i z drugiej strony, ulica Wita Stwosza jeszcze bardziej ulica Oławska przenosi bardzo duże strumienie, bardzo duże potoki, potoki mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasto. Tym bardziej chcielibyśmy, żeby ta ulica wreszcie jakoś tam porządnie wyglądała – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Ulica Ruska objęta jest ochroną konserwatora zabytków, więc wszystkie prace projektowe będą konsultowane. Koszty rewitalizacji szacowane są przez miasto na kilkanaście milionów złotych.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy