Ulice Wrocławia patrolują włoscy policjanci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ostatnio wrocławianie i turyści mogli zobaczyć na ulicach Wrocławia, a zwłaszcza w okolicach Rynku, patrol wrocławskiej policji w bardzo nietypowym składzie. Pod koniec lipca do stolicy Dolnego Śląska przyjechali goście z Włoch. To są policjanci, którzy należą do Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA) i teraz we Wrocławiu spędzą dwa tygodnie.

Pan Domenico na co dzień pracuje we włoskiej policji w mieście Potenza w południowej części Włoch, a Pani Marzena w mieście Biella, które znajduje się pomiędzy Turynem a Mediolanem w północno-zachodniej części Włoch. Pani Marzena z pochodzenia jest Polką. We włoskiej policji pełni służbę już od 20 lat. 

Oprócz tego, że chodzimy z turystami, widzimy też różne rzeczy w pracy i poza pracą. Byliśmy w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, tam odwiedziliśmy wszystkie wydziały. Zwiedzaliśmy też OPP, to jest Oddział Prewencji Policji we Wrocławiu. Także byliśmy na komisariacie wodnym – mówi Marzena Michalska, policjantka z Włoch.

Jak mówi policjantka, w ramach takiej wymiany przyjechała do Polski już po raz trzeci. Wcześniej miała też okazję być w Krakowie i Gdańsku.

To jest jakby profesjonalny bagaż, z takich wyjazdów zawsze się wyciąga dobre pożytki. – A jak się pani tam pracuje we Włoszech? Czy pani się podoba praca w policji? – Podoba mi się bardzo. Jak miałam 5 lat, to już chciałam zostać policjantką. Niestety albo stety, wyjechałam do Włoch i tam mogłam spełnić swoje marzenie – mówi Marzena Michalska.

Z kolei Pan Domenico jest po raz pierwszy w Polsce na takiej wymianie.

Jestem bardzo zadowolony z bycia tutaj we Wrocławiu. Jest to dla mnie dobre doświadczenie. Wrocławska Policja jest bardzo dobrze zorganizowana, operatywna i zrobiła na mnie dobre wrażenie – mówi Domenico Perciante, policjant z Włoch.

Jeśli chodzi o gości z Włoch, to to już jest drugi raz. Cztery lata temu byli Carabinieri i też prawie przez dwa tygodnie gościliśmy ich w naszym pięknym mieście, we Wrocławiu. – Czy przyjeżdżają do nas jeszcze z innych krajów goście? Jak to wygląda? – Tak, oczywiście. Przyjeżdżają z Niemiec, z Irlandii, też z innych krajów. Ja nie we wszystkich uczestniczę. Wiem, że też nasi policjanci ostatnio byli w Irlandii, a wszystko to się dzieje w ramach organizacji «International Police Association», gdzie każdy dobrowolnie się zapisuje – mówi st. asp. Anna Janczur, Komisariat Policji Wrocław- Stare Miasto. 

Jak zaznacza st. asp. Anna Janczur z wrocławskiej policji, tego typu wymiany pomagają policjantom poznać inne kultury, nawiązać nowe relacje, zobaczyć jak pracują ich koledzy w innych krajach i oczywiście wymienić się doświadczeniami.

W tamtym roku byłam we Włoszech na takiej wymianie, też bardzo miło i fajnie to wspominam – mówi st. asp. Anna Janczur.

Mi się wydaję, że praca policjanta jest wszędzie podobna. We Włoszech policja ma duże zaufanie do ludzi, nie ma takiego strachu. Jesteśmy blisko ludzi – mówi Marzena Michalska, policjantka z Włoch.

Policjanci z włoskiej policji będą we Wrocławiu do 13 sierpnia. Na pytanie czy będą chcieli za jakiś czas wrócić do stolicy Dolnego Śląska odpowiadają:

-Tak, oczywiście – mówi Domenico Perciante.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy