Unijne inwestycje w ZOO

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wiele wrocławskich inwestycji sfinansowanych jest ze środków pochodzących z Funduszu Unii Europejskiej. Sporo z nich znajduje się na terenie Ogrodu Zoologicznego.

Wrocławski Ogród Zoologiczny to miejsce, w którym mieszka 12 tysięcy osobników, reprezentujących aż 1 100 gatunków. Aby spełnić wymagania zwierząt, potrzebne było na przykład wydrarium czy terrarium, które powstały ze środków unijnych.

Bardzo wiele się dzieje, jeśli chodzi o te tematy, na terenie Ogrodu Zoologicznego. Od wielu lat z sukcesami składamy wnioski o dofinansowanie z europejskich funduszy. Terrarium, w którym się znajdujemy, zostało przekształcone ze starej żyrafiarni również z funduszy europejskich – mówi Anna Mielnikiewicz z Działu Marketingu we wrocławskim ZOO. 

Wartość całego projektu to niemal 7 milionów, a dofinansowanie przekroczyło 2 miliony złotych. Pomoc finansowa ze strony Unii Europejskiej nie zawsze dotyczy budynków, ale także kampanii edukacyjnych. 

Obiekty poświęcone panterom mglistym i śnieżnym, powstały nowe wybiegi zewnętrzne, nowe zaplecza, cała oprawa edukacyjna, o tym nie możemy zapominać. Edukacja ekologiczna jest jednym z głównych celów misji Ogrodu Zoologicznego – mówi Anna Mielnikiewicz. 

Kolejne europejskie inwestycje to wybieg dla wydry europejskiej czy miejsce dla wilka europejskiego. Czy realizacja tak wielu projektów bez wsparcia Unii Europejskiej byłaby możliwa?

Oczywiście, że nie. Na pewno nie w takim tempie. Być może byłyby to plany ujęte na kilka, kilkanaście lat do przodu. Niemniej jednak to, że takie fundusze są uruchamiane i to, że ogrodom zoologicznym, takim jak nasz, daje się możliwość walki o dofinansowanie, pozwala zacieśnić tę inwestycję w czasie, zrealizować je szybko i sprawnie. Jednocześnie wpływa to na rozwój całego ZOO, bo niewątpliwie te inwestycje są dobrze odbierane i odwiedzane przez zwiedzających– mówi Anna Mielnikiewicz. 

Ucząc się o zwierzętach coraz więcej, staramy się dostosowywać miejsce zamieszkania zwierząt do warunków, jakie panują w naturze, czyli zapewnienia im jak największego komfortu i dobrostanu. To wiąże się z inwestycjami. Nie tylko z remontami, ale także z powstawaniem nowych wybiegów. Tę misję udaje nam się realizować, dzięki temu, że zwiedzający chcą do nas przychodzić. Jesteśmy jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Ostatni rok nie był najlepszy, liczymy na to, że w tym roku wysoka frekwencja powróci, że pozyskamy środki na kolejne inwestycja, a także na ochronę zwierząt i u nas w Ogrodzie, i w środowisku naturalnym – mówi Joanna Kij, rzeczniczka wrocławskiego ZOO.

Wrocław z funduszu unijnego otrzymał ponad 2,5 miliarda złotych. Dzięki tym pieniądzom powstało wiele obiektów kulturalnych i turystycznych. Warto jednak pamiętać, że część z nich została przeznaczona na powstanie instytucji ratujących życie i zdrowie mieszkańców. 

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy