Unijny Certyfikat COVID. Jak go zdobyć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Unijny Certyfikat COVID albo potocznie paszport covidowy ma być w tym roku przepustką na wakacje za granicą. Ma on przede wszystkim zniwelować różnice w obostrzeniach między krajami członkowskimi. Zapytaliśmy wrocławian czy zachęci ich to do podróżowania.

– Tak, na pewno pojadę do Mielna.

– Słyszałam o paszportach covidowych, ale nie zamierzam się szczepić, więc nie będzie mi potrzebny. Nigdzie się nie wybieram.

Tak wybieram się niebawem, bo za dwa dni na Sardynię.

– Nie, na pewno nie teraz.

– Nie wybieramy się nigdzie, jesteśmy w domu. Jeszcze z uwagi na pandemię, zostajemy w domu. Obostrzenia nadal powinny być przestrzegane. Ten paszport covidowy już wszedł w życie, będzie obowiązywał od 1 lipca. Będzie obejmował tylko tych, którzy są zaszczepieni podwójną dawką – mówią wrocławianie.

To jednak nieprawda certyfikat będzie dostępny zarówno dla osób zaszczepionych, tych z negatywnym wynikiem testu albo ozdrowieńców. Jednocześnie nie będzie warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży, ani nie będzie bezwarunkowo do niej uprawniał. Jest bezpłatny, wydawany w języku narodowym i angielskim. Będzie weryfikowany przez Straż Graniczną.

– Może i raczej będzie zwalniać z obowiązku kwarantanny przy podróżach zagranicznych, mowa o krajach unijnych. Po drugie może nas ustrzec przed kolejkami i zwiedzaniem jakiś atrakcji turystycznych. Te osoby, które są zaszczepione nie będą wliczane do obowiązujących limitów. Jeśli ktoś będzie chciał zwiedzić Luwr, to będzie musiał stać w trzydniowej kolejce, bo jest ograniczony limit – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. 

Do 25 czerwca certyfikat można uzyskać poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – pacjent.gov.pl. Potem dostępny będzie także w aplikacji mObywatel i aplikacji mojeIKP. 

– W praktyce jest to bardzo proste. Można wydrukować dokument lub posiadać aplikacje (ta od 25.06), w której znajdzie się kod, który zidentyfikuje pacjenta-turystę i porówna ze zdjęciem – podsumowuje Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. 

Komisja Europejska przewiduje, że certyfikaty zaczną obowiązywać od 1 lipca. Do tego czasu nie wszystkie kraje UE mogą być do tego systemu podpięte. Certyfikat będzie zawierał takie dane jak: imię i nazwisko, data urodzenia , choroba, której dotyczy szczepienie, dane o szczepionce, a także data szczepienia. Unijny Certyfikat COVID (UCC) jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Certyfikat będzie ważny rok w przypadku szczepionki, chyba że badania potwierdzą, że odporność trwa dłużej. W przypadku testu to 48h. W przypadku ozdrowieńców od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy