Unikaj używania foliówek – to śmieci, które rozkładają się 400 lat!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
23 stycznia obchodziliśmy "Dzień bez opakowań foliowych". Produkcja torebki foliowej trwa raptem sekundę, używamy jej około 20 minut, a rozkłada się prawie 400 lat. Niestety, we Wrocławiu to wciąż często spotykane śmieci.

23 stycznia obchodziliśmy „Dzień bez opakowań foliowych”. Produkcja torebki foliowej trwa raptem sekundę, używamy jej około 20 minut, a rozkłada się prawie 400 lat. Niestety, we Wrocławiu to wciąż często spotykane śmieci. Ich łatwe i szybkie rozprzestrzenianie się jest groźne zarówno dla zwierząt jak i dla środowiska. Na terenach gęsto zaludnionych są najczęstszymi śmieciami. Dlatego pamietajmy, aby robiąc zakupy zastępować „foliówki” torbami, których użyjemy wielokrotnie. Całkowity zakaz dystrybucji toreb foliowych obowiązuje m.in. w Australii, w części Indii i Japonii. Unia Europejska nakłada na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Jak to w praktyce wygląda w Polsce?

Również od 2019 r. płacimy za takie reklamówki w sklepach, oczywiście cel był jasny dla wszystkich: zmniejszyć zużycie tych reklamówek jednorazowych, które często kupowaliśmy. Szacuje się, że taka reklamówka żyje około 20-25 minut, czyli jest wykorzystywana w tym pierwotnym celu. Później albo jest wyrzucana, albo gdzieś leci w przestrzeń właśnie poprzez to, że gdzieś na drzewach wisi, więc to była ta pierwsza przyczyna. Możemy pobierać woreczki jednorazowe do zapakowania żywności, one są bezpłatne, za grubsze już musimy płacić. Na pewno to wpłynęło pozytywnie na zmniejszenie ilości tego odpadu – mówi Dorota Witkowska, rzeczniczka prasowa Ekosystem Wrocław.

Trend anty „reklamówkowy” trwa już na świecie od paru lat, w Polsce również miejsca takie jak Ekosystem Wrocław prowadzą działania szerzące świadomość mieszkańców.

Oczywiście my prowadzimy działania edukacyjne, nie tylko my jako Gmina Wrocław, ale w całym kraju, czy też w całej Europie jest taki trend, że mówi się mieszkańcom: nie pakujcie tych wszystkich rzeczy w woreczki. Naprawdę nie musimy każdego banana owijać w woreczek, nie musimy ładować trzech cebul do woreczka, możemy kupić to albo luzem albo używać worki wielokrotnego użytku czy też inne torby. Nasze babcie nosiły siatki i nosiły w nich warzywa i nic się nie działo. Możemy wrócić do tego dobrego zwyczaju i na pewno głośne mówienie o tym, że takie reklamówki rozkładają się 200, 300, 400 lat, że stanowią zagrożenie dla zdrowia naszego i dla planety to też jest silny argument, aby zaprzestać ich stosowania – dodaje Dorota Witkowska.

Tylko 10% torebek foliowych jest przetwarzanych. Pozostała część trafia na wysypiska śmieci, do rzek i oceanów. Rocznie na polskie wysypiska śmieci wyrzucanych jest 55 000 ton takich śmieci, a 50 000 trafia do oceanów, gdzie stanowią śmiertelne zagrożenie dla ptaków i ssaków morskich.

Zobacz również

Święta to czas, gdy większość z nas spędza w gronie najbliższych. Mamy swoje tradycje oraz potrawy, które znajdują się na naszych stołach. Dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić, co dzieci wiedzą na ten temat. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy