Unikatowy gabinet dostępności we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To miejsce wyjątkowe. Powstaje tu 21 gabinetów specjalistycznych. Wśród nich gabinet ginekologiczny i dostępności. W Polsce to będzie pierwsze i jedyne Centrum dla dzieci cierpiących na choroby rzadkie. A te choroby wcale nie są rzadkie.

Ponad 3 miliony osób cierpi w Polsce na choroby rzadkie, a zdiagnozowanych jest zaledwie kilkaset tysięcy. To dane szacunkowe, bo nikt nie wie dokładnie jaka jest skala problemu.  Powód? W całym kraju nie ma ani jednej placówki, gdzie specjaliści różnych dziedzin medycyny  mogliby takich pacjentów diagnozować. Ale to ma się zmienić.

W budynku przy ul. Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu takie centrum właśnie powstaje. Tu znajdą pomoc pacjenci z całej Polski. 

 – Dwadzieścia jeden gabinetów,  topowi specjaliści, wymienię prof. Bagłaja, prof. Patkowskiegi, prof. Śmigla czy prof.  Bark, którzy chcą pomagać naszym pacjentom – mówi Michał Komar, prezes Fundacji „Potrafię pomóc”.

Powstanie tu także pierwszy na Dolnym Śląsku gabinet ginekologiczny dla niepełnosprawnych pacjentek i miejsce unikatowe w skali kraju. 

 – W gabinecie dostępności będzie mieszkanie treningowe. Będzie tam kuchnia, łazienka, dostpsowane miejsce pracy. Ideą gabinetu jest to, żeby osoby z niepełnosprawnościami jak najbardziej się usamodzielniły – mówi Anna Szweda, koordynatorka Gabinetu Dostępności.

Po to, żeby mogły się nauczyć korzystać ze sprzętu powszechnego użytku, który w Polsce jeszcze nie jest dostępny, a na Zachodzie Europy jest odpowiednio dostosowany – uchwyty, kubki, sztućce, dostosowane sprzęty AGD, ale również także sprzęt rehabilitacyjny, który nie jest tak łatwo dopasować –  dodaje Michał Komar, prezes Fundacji „Potrafię pomóc”.  

Dla osób niepełnosprawnych miejsce, gdzie można sprawdzić, dotknąć urządzeń, które poprawiłyby komfort życia jest bardzo ważne. To będzie początek większego projektu. 

 – Dodatkowo w gabinecie dostępności będziemy organizować warsztaty, spotkania edukacyjne dostępne dla różnych osób, gdzie będziemy uświadamiać społeczeństwo z jakimi problemami niepełnosprawni na co dzień się borykają – mówi Katarzyna Olszewska z Gabinetu Dostępności. 

Całe Centrum ma być gotowe w połowie pażdziernika . Ale to dopiero początek inwestycji.  Nowy kompleks Potrafię Pomóc, ma powstać na wrocławskiej Widawie do 2023 roku. Takie są plany.  

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy