Uniwersytet Medyczny uczy szczepić. Ponad tysiąc osób wesprze służbę zdrowia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu trwają szkolenia dotyczące szczepień ochronnych przeciw COVID-19. Zostanie tutaj przeszkolonych ponad tysiąc osób, które pomogą służbie zdrowia w punktach szczepień.

– Od 31 marca każdego dnia przygotowujemy przedstawicieli trzech zawodów: fizjoterapeutów, farmaceutów i analityków medycznych do szczepień przeciwko COVID-19 – mówi dr hab. Beata Jankowska-Polańska, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Szkolenie składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy czynności ratunkowych. Osoby muszą być przygotowane na rozpoznanie ewentualnych powikłań. Druga część dotyczy technik wykonywania wstrzyknięć domięśniowych w mięsień naramienny.

– To nie jest taka prosta sprawa, bo trzeba to zrobić zgodnie z techniką i zasadami aseptyki, antyseptyki. Państwo, jak dotąd tego nie robili, więc są ich to pierwsze zajęcia z zastrzykami. Niektórym trzęsą się ręce, drudzy są bardziej zdecydowani. Myślę, że po tym kursie są w stanie te szczepienia zrobić – mówi dr Sylwia Krzemińska, pielęgniarka, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

– Staramy się, żeby każdy z uczestników wykonał około 20 wstrzyknięć, to zależy też od umiejętności danej osoby. Zaczynamy od podstaw – podkreśla dr hab. Beata Jankowska-Polańska.

– Z każdym wykonywanym zastrzykiem jest lepiej, jest większa pewność. W razie czego będę ćwiczyć w domu na pomarańczy – mówi Anna, farmaceutka, uczestniczka szkolenia.

– Bardzo dobrze, że zostały zaangażowane inne grupy personalu medycznego. Wspomogą one głównie pielęgniarki, których miejsce jest teraz przy pacjentach – dodaje dr Sylwia Krzemińska.

– My jako Wrocław mamy zgłoszonych 1600 osób. Przeszkolimy w tym miesiącu 1300, może nawet 1350 osób. Są to bardzo duże ilości. Byliśmy na drugim miejscu, za Poznaniem, z największą ilością osób przeszkolonych w Polsce – dodaje dr hab. Beata Jankowska-Polańska.

Co ważne osoby, które już ukończyły taki kurs, wspierają teraz punkty szczepień.

– Farmaceuci, którzy u nas już odbyli kurs, teraz uruchamiają kolejny punkt szczepień z dyrektorem USK, więc są owoce tej naszej pracy – zaznacza dr hab. Beata Jankowska-Polańska.

Szkolenia z wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 będą trwały do końca kwietnia.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy