Uniwersytet Wrocławski kupuje najnowocześniejszy sprzęt

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Uniwersytet Wrocławski znajduje się w gronie 10 najlepszych uczelni w Polsce. Jako Uczelnia Badawcza stawia przed sobą ambitne cele i dąży do poziomu najlepszych europejskich i światowych ośrodków akademickich. Dzięki grantom i środkom płynącym z programu, uczelnia może wyposażać swoje jednostki w najnowocześniejszy sprzęt.

Z środków pozyskanych z programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza na Wydział Chemii zakupiony został najnowocześniej spektrometr, czyli urządzenie służące do badania substancji chemicznych w różnym stanie skupienia. Mateusz Kondratowicz, kierownik laboratorium wyjaśnia, że jądrowy rezonans magnetyczny, który zakupiła uczelnia, można porównać do takiego, z którymi ludzie mają do czynienia podczas badania rezonansem, tylko zamiast ludzkiego ciała, próbkami dla maszyny, są substancje chemiczne.

Aparat będzie głównie obłożony przy badanach naukowych wykonywanych przez pracowników naukowych. Uniwersytet jest nierozłączny w stosunku do dydaktyki, więc również studentów będą mieli możliwość obcowania z aparaturą i porównania systemów, które mamy – wyjaśnia Mateusz Kondratowicz, kierownik laboratorium na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nowy sprzęt najnowocześniejszej technologii daje pracownikom i studentom Wydziału Chemicznego wiele możliwości i otwiera przed nimi kolejne ścieżki badawcze. To jedyna tego rodzaju aparatura w Europie, bo zawiera ramie pneumatyczne do wyciągania kriosondy w stanie chłodnym.

Przede wszystkim przyspieszy badania. Kriosonda azotowa zyskuje dużą czułość, nowa aparatura pozwoli nam również rozszerzyć możliwości pomiarowe i otworzyć nową tematykę badawczą, która do tej pory była dla nas zamknięta. To, co my tutaj robimy to badamy związki chemiczne, układy białkowe lub biologiczne. Określamy struktury związków, badamy dynamikę układów, możemy śledzić procesy i przebieg reakcji chemicznych oraz analizować ilościowo składy mieszanin, co jest wykorzystywane dość mocno w przemyśle – wyjaśnia Mateusz Kondratowicz, kierownik laboratorium na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

To kolejny sprzęt, który został zakupiony przez uniwersytet w ramach środków z projektu Uczelni Badawczej. Instytutu Archeologii wzbogacił się o dwa skanery, które pomogą archeologom przenosić środowisko wykopalisk do komputera w formie obiektów 3D.

Staramy się rekonstruować sposoby życia dawno, dawno temu wymarłych społeczności. Mowa o człowieku neandertalskim. Możemy nawet niewielkie obiekty rzędu 12-20 centymetrów skanować i obrazować, a później obrabiać – uzyskując dość dobry rezultat końcowy– mówi prof. Andrzej Wiśniewski, Zakład Archeologii Epoki Kamienia Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W poprzednim roku uczelnia zakupiła unikatowy mikroskop dla Wydziału Biotechnologii, który pozwala zobaczyć rzeczy tysiąc razy mniejsze od ludzkiego włosa.

Jeżeli my nie inwestujemy w te urządzenia, to znaczy, że się cofamy o lata świetlne. I to naprawdę bez przesady. Gdybyśmy nie inwestowali, to za 10 lat te nasze miejsca w agencjach, które przyznają środki, byłyby zajęte przez kogoś innego i to jest dla nas absolutnie kluczowe – mówi dr hab. Dorota Nowak, dziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pracownicy naukowi Uniwersytetu Wrocławskiego zgodnie podkreślają, że sprzęt jest najwyższej klasy i rozwija przed nimi wiele możliwości, jak na Uczelnię Badawczą przystało.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy