Uniwersytet Wrocławski rozszerza współpracę z Ossolineum

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
14 listopada bieżącego roku, w Gmachu Głównym Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego, został podpisany list intencyjny pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim a Ossolineum, w zakresie współpracy wydawniczej. To pozwoli zarówno pracownikom Uniwersytetu Wrocławskiego, jak również Ossolineum, na realizację wspólnych projektów naukowych, między innymi w zakresie Europy Środkowej.

Nasze dwie instytucje, czyli Uniwersytet Wrocławski i Ossolineum traktowane łącznie, mają ogromny potencjał organizacyjny i potencjał wydawniczy biblioteczny, dlatego też jesteśmy dziś w Gmachu Głównym Biblioteki Uniwersytetu. Do tego zmierza nasze porozumienie, abyśmy ten potencjał po prostu wykorzystali – mówi prof. Artur Błażejewski, prorektor ds. badań naukowych, Uniwersytet Wrocławski.

Współpraca na niwie wydawnictw naukowych, właśnie szczególnie skupionych na historii, ale nie tylko historii naszego regionu, myślę, że będzie czymś bardzo ważnym nie tylko dla Wrocławia, ale właśnie w szerszym wymiarze – mówi dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Nie przypadkiem podpisujemy tę umowę w przeddzień święta Uniwersytetu i święta nauki wrocławskiej, ponieważ podkreślamy w ten sposób, że ta współpraca to jest kontynuacja czegoś, co już trwa długo, ponad pół wieku – mówi dr Katarzyna Uczkiewicz, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Dzięki tej współpracy,  będziemy w stanie wspólnie dawać możliwość zrozumienia Europy Środkowej, bo tak naprawdę chcemy się skupić na Europie Środkowej i Wschodniej i pokazywać różne aspekty naszego życia społecznego, kulturalnego, przemysłowego może też się zdarzy, mamy bardzo ciekawą historię – mówi Marcin Skrabka, dyrektor wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jednym z owoców współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego i Ossolineum jest rocznik  „Leopoldiana Wratislaviensia”, który powstał między innymi z inicjatywy dr Edwarda Wąsiewicza, konsula honorowego Republiki Austrii.

Jest to jedyne czasopismo naukowe i w obszarze polskim, i w obszarze austriackim, które w obszarze nauki, kultury i sztuki traktuje kompleksowo o tym, co się w Polsce i w Austrii w stosunkach polsko-niemieckich dzieje – mówi dr Edward Wąsiewicz, konsul honorowy Republiki Austrii.

Już jest pierwszy tom wydany z datą tegoroczną. To są prace interdyscyplinarne, kulturoznawcze, literaturoznawcze, także historyczne. Na pewno będziemy tę serię kontynuować, ale także pamiętajmy o tym, że nasze obie instytucje mają ogromne potencjał archiwów i zbiorów specjalnych. Gdy chodzi o starodruki i manuskrypty średniowieczne, nasza biblioteka uniwersytecka jest bodaj najbardziej bogatym zbiorem w Polsce. Jeśli połączymy to ze zbiorami Ossolińskich, no to mamy nieprzebrany na lata potencjał badawczy – mówi prof. Artur Błażejewski.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy