Uniwersytet Wrocławski wspiera ukraińskich studentów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Społeczność Uniwersytetu Wrocławskiego włącza się w pomoc dla Ukrainy. To wsparcie na wielu płaszczyznach - prowadzone są zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, a Poradnia Psychologiczna oferuje pomoc psychologiczną. Przy ulicy Kuźniczej 49 działa także specjalny punkt informacyjny.

Rzeczy można przynosić do Instytutu Filologii Słowiańskiej przy ulicy Pocztowej 9. Mieści się tam Zakład Ukrainistyki, który przygotowuje także propozycję dla tych, którzy chcą się nauczyć języka ukraińskiego.

Uruchamiamy od wiosny przyszłego roku studia podyplomowe trzysemestralne w połączeniu z Zakładem Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Będzie można nabyć kompetencje asystenta nauczyciela dziecka obcokrajowca, czyli takiego asystenta międzykulturowego, którego miasta może zatrudnić w każdej szkole, przedszkolu do pomocy nauczycielom dzieci obcokrajowców – mówi dr Olga Barabasz-Rewak, adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uniwersytet Wrocławski oddał do dyspozycji wojewody i prezydenta trzy nieużywane domy studenckie. Uczelnia koncentruje się także na pomocy studentom i doktorantom z Ukrainy oraz studentom z innych krajów, którzy studiowali na ukraińskich uczelniach. Wielu z nich chciałoby kontynuować studia w Polsce, ale wciąż nie ma jeszcze przepisów prawnych, które mogłyby to uregulować.

Wtedy będziemy mogli pomóc im bardziej, będziemy wiedzieć więcej bardzo konkretnych informacji, na przykład w jaki sposób naliczane są punkty ECTS, jakie dokumenty są potrzebne, żeby się przenieść, co w sytuacji, jeżeli w tym roku nie będzie w normalnym trybie zdawanych matur na Ukrainie. Będziemy te wszystkie problemy rozwiązywać. Mamy przygotowane procedury, czekamy na ruch ze strony rządu – podkreśla Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przy ulicy Kuźniczej 49 działa specjalny infopunkt, gdzie studenci mogą dowiedzieć się, w jaki sposób uczelnia może im pomóc.

W tym miejscu można dowiedzieć się z jednej strony jak obecnie student może otrzymać zapomogę, zwolnienie z opłat za akademik, zwolnienie z czesnego na studiach anglojęzycznych, ale także nasz przyszły student ukraiński może dowiedzieć się, w jaki sposób będzie przebiegać jego rekrutacja, w jaki sposób – jeżeli zaczął już studia – będzie mógł kontynuować studia we Wrocławiu – dodaje Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z Uniwersytetem Wrocławskim związanych jest blisko 400 ukraińskich studentów. Większość z nich jest we Wrocławiu, ale niektórzy przebywają na Ukrainie, w tym w miejscowościach bezpośrednio objętych działaniami wojennymi.

Staramy się utrzymać z nimi kontakt. Nie ze wszystkimi kontakt mamy, ale jeśli tak jest, to staramy się zapewnić im indywidualną organizację studiów, zaliczenie studiów bez konieczności przychodzenia na zajęcia albo różne formy urlopów dziekańskich. To się dzieje w tej chwili zaocznie, głównie przez maile – dodaje Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dla studentów dostępne jest także wsparcie psychologów w Poradni Psychologicznej. W pierwszej kolejności przyjmowane są osoby mierzące z psychicznymi skutkami wojny na Ukrainie.

Zobacz również

Z okazji tegorocznego Święta Wszystkich Zmarłych wspominamy wybitne postacie, które pozostawiły po sobie niezatarte ślady w dolnośląskiej kulturze, sporcie i życiu publicznym.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy