Uniwersytet Wrocławski zacieśnia więzi z centrum badań z Saksonii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Współpraca naukowo-badawcza to dla Uniwersytetu Wrocławskiego niezwykle ważna kwestia, dlatego uczelnia zaprosiła do siebie partnerów z Saksonii na międzynarodową konferencję CASUSCON, która będzie nowym rozdziałem w polsko-niemieckiej współpracy akademickiej.

Biorąc pod uwagę współpracę, którą nawiązaliśmy jeszcze przed covidem, z nowo powstałą instytucją w Görlitz, która się nazywa CASUS, a ma za zadanie rozwijać badania nad systemami złożonymi, zaawansowanymi, ta konferencja – po trudnych czasach covidu – otwiera taki nowy rozdział w tej współpracy – zaznacza prof. Eugeniusz Zych, organizator konferencji, UWr.

Chciałbym pokazać Wam, że Uniwersytet Wrocławski jest naukowo interesujący w budowaniu współpracy transgranicznej między Dolnym Śląskiem a Saksonią, między Polską a Niemcami. Nauka nie zna i nie widzi granic. Nauka zawsze jest globalna – mówi prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Konferencja ma na celu zaprezentowanie zainteresowań badawczych i tego, czym zajmują się naukowcy z Saksonii. Helmholtz-Zentrum Dresden Rossendorf to laboratorium badawcze, które jest członkiem Stowarzyszenia Niemieckich Centrów Badawczych Helmholtz. Prowadzi badania w trzech obszarach.

Prowadzimy badania dotyczące diagnostyki i terapii nowotworowej. Drugą sprawą jest to, chcielibyśmy przyczynić się do zmian w systemie energetycznym Niemiec i Europy w kierunku zielonego ładu. Trzecim filarem działalności jest prowadzenie fizycznych badań nad zachowaniem metanu w ekstremalnych warunkach. Tak, aby na końcu wynaleźć nowe materiały i zrozumieć fenomen metanu – podkreśla prof. Sebastian M. Schmidt z Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf.

Współpraca między Niemcami a Polską na poziomie nauki oczywiście istnieje, natomiast my chcemy jej nadać nowy impuls i dać nową siłę do tego, abyśmy wspólnie rozwijali badania, które będą konkurencyjne w szybko zmieniającym się świecie. Ja patrzę na tę sprawę w ten sposób, że Uniwersytet chce być w ogóle uczelnią badawczą. Chcemy nadawać impulsy do rozwoju Dolnego Śląska – dodaje prof. Eugeniusz Zych, organizator konferencji, UWr.

Konferencja jest również kolejnym krokiem do stworzenia polsko–niemieckiego Wrocławskiego Centrum Badań nad Systemami Zaawansowanymi.

Zobacz również

Choć w ostatnich dniach największe emocje budził widok zalanych miast, ogromne straty ponieśli również rolnicy. O wsparciu dla nich, także w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego regionu i całego kraju, mówił dziś we Wrocławiu wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy