–Temperatura w pojeździe rośnie w błyskawicznym tempie, tutaj tak naprawdę nie pomaga uchylenie szyb, pozostawienie ich niedomkniętymi. W dalszym ciągu, może odrobinę wolniej, ale jednak ta temperatura wewnątrz pojazdu osiąga taki krytyczny punkt, który stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia czy to dziecka czy też zwierzęcia, na przykład psa lub kota – mówi Piotr Szereda, Straż Miejska Wrocławia.
W przypadku, kiedy na zewnątrz mamy ponad 30 stopni Celsjusza na plusie, wnętrze zaparkowanego samochodu bardzo szybko może się nagrzać nawet do 60 stopni.
–Ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek. Żadnym wytłumaczeniem lub usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie pojazdu zaparkowanego w cieniu czy z uchylonymi szybami – mówi mł. asp. Rafał Jarząb, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.
W przypadku jeśli jesteśmy świadkami sytuacji, kiedy widzimy, że dziecko lub zwierzę zostało zamknięte w rozgrzanym pojeździe, należy nie bać się zareagować.
–Jeżeli taki samochód jest zaparkowany powiedzmy gdzieś na stacji benzynowej, lub w okolicy sklepiku osiedlowego, to poszukajmy najpierw właściciela. Jeżeli nie możemy znaleźć właściciela, to oczywiście informujemy o takim zdarzeniu odpowiednie służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112 – mówi mł. asp. Rafał Jarząb.
W przypadku, jeśli nie możemy znaleźć właściciela pojazdu, ale widzimy, że osoby przebywające w aucie lub zwierzęta nie reagują, nie dają oznak życia, to w takiej sytuacji wręcz mamy prawo stłuc szybę w celu udzielenia pierwszej pomocy.
–Udokumentujmy to po prostu, wykonajmy zdjęcie, przywołajmy jakieś inne osoby, jako świadków, nakręćmy krótki film. Ale możemy dla ratowania życia, zdrowia ludzkiego, bądź dla ratowania życia psa czy innego zwierzęcia, poświęcić to dobro niższego rzędu, którym jest szyba w pojeździe – mówi Piotr Szereda.
–Tutaj chciałbym podkreślić, że w przypadku, kiedy my podejmiemy taką decyzję, chroni nas tak zwane prawo wyższej konieczności, którego treść została opisana w artykule 26. Kodeksu Karnego. W tym przypadku tą wyższą koniecznością jest ratowanie życia, zdrowia ludzkiego lub zwierzęcia – mówi mł. asp. Rafał Jarząb, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.
Osoby, które zachowują się w sposób nieodpowiedzialny, pozostawiając w rozgrzanym samochodzie dzieci lub zwierzę, muszą się liczyć z konsekwencjami z artykułu 160. Kodeksu Karnego.
–Który mówi wprost, że za narażenie, sprowadzenie niebezpieczeństwa utraty życia lub trwałego uszczerbku na zdrowiu grozi kara do 3 lat więzienia, a w przypadku, kiedy sprawca sprawuje opiekę nad osobą pozostawioną wewnątrz pojazdu, ta kara wzrasta do 5 lat. W przypadku pozostawienia zwierzęcia, tutaj sankcje nakłada ustawa o ochronie zwierząt. Narażenie na utratę życia lub zdrowia zwierzęcia, zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności – mówi mł. asp. Rafał Jarząb.