Urząd Gminy Długołęka wydaje numery PESEL Ukraińcom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Odwiedziliśmy Urząd Gminy w Długołęce. To między innymi tutaj obywatele Ukrainy, którzy przybywają do Polski w związku z wojną w Ukrainie, mogą składać wnioski o numer PESEL.

Na ten moment numer PESEL otrzymało tutaj już prawie 600 osób. Popyt jest duży, ale kolejek na chwilę obecną brak. Wynika to z tego, że wszyscy interesanci, którzy chcą złożyć wniosek o uzyskanie PESEL-u muszą wcześniej się zapisać. Można to zrobić bezpośrednio w urzędzie lub dzwoniąc na dedykowaną infolinię.

Postanowiliśmy wprowadzić taką infolinię i dzisiaj idzie to bardzo płynnie. Mieszkańcy sobie dzwonią, ustalają numerek, na którą godzinę mają przyjechać i tak to funkcjonuje. Myślę, że to jest dobry kierunek do tego, żeby nasza praca była wykonana dobrze i płynnie – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

Zapisy są w czwartki. W ten czwartek zapisywaliśmy osoby od 4 do 8 kwietnia, na te terminy niestety nie mamy już wolnych miejsc. Teraz 7 kwietnia będziemy zapisywać na termin od 11 kwietnia do 15 kwietnia – mówi Beata Paździerz, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy Długołęka.

Z myślą o obywatelach Ukrainy, na terenie urzędu pojawił się między innymi punkt fotograficzny, gdzie można za darmo zrobić zdjęcia oraz punkt ZUS-u, w którym można uzyskać informację o tym, jak na przykład otrzymać 500+. Pracują tutaj także osoby mówiące w języku ukraińskim, co w dużej mierze ułatwia komunikację i proces składania niezbędnych do wydania numeru PESEL dokumentów.

Mamy mocną obsługę, jeśli chodzi o język ukraiński. Mamy wiele osób, którzy chcą pomagać tym osobom, którzy przychodzą tutaj do nas, żeby załatwić numer PESEL. Taka pomoc musi być. Wszystko, co tutaj robimy, robimy z wielkim sercem – mówi Wojciech Błoński.

Najpierw przyszliśmy do urzędu, żeby się dowiedzieć jak otrzymać numer PESEL. Przekierowali nas do pracownika urzędu, który nam wszystko wytłumaczył. Musieliśmy najpierw się zapisać, od razu to zrobili i wyznaczyli termin, w którym mamy przyjść. Teraz akurat wypełniamy niezbędne wnioski – mówi Tetiana, uchodźczyni z Ukrainy.

Jeśli jesteście zapisani to przyjdźcie tu w wyznaczonym terminie. Można od razu wchodzić, nie musicie czekać w kolejce. Byliśmy zapisani na dziś na godzinę 11.20 i wszystko się udało załatwić bez problemu – mówi Lesia, uchodźczyni z Ukrainy.

Pani Lesia i Pani Tetiana, opowiedziały nam, że udało im się wszystko sprawnie załatwić. Pragnęły też przy okazji podziękować każdemu kto teraz włącza się w pomaganie obywatelom Ukrainy.

Pragnę bardzo podziękować wszystkim Polakom i wszystkim ludziom, którzy teraz pomagają Ukraińcom. Dziękuję, że otworzyliście swoje serca dla nas – mówi Lesia, uchodźczyni z Ukrainy.

Wszystko nam na spokojnie wytłumaczyli, bez żadnych problemów. Jest to bardzo miłe, bo wszyscy chętnie pomagają Ukraińcom. Robią to z otwartym sercem, kto jak może. Bardzo wam wszystkim dziękujemy – mówi Tetiana, uchodźczyni z Ukrainy.

Więcej informacji na temat złożenia wniosków w urzędzie gminy Długołęka można na bieżąco sprawdzać na stronie gmina.dlugoleka.pl.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy