Usłysz Niemena w centrum Wrocławia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Dziwny jest ten świat”, „Sen o Warszawie”, a może „Pod Papugami” – w centrum Wrocławia, na skwerze imienia Czesława Niemena, stanęło wyjątkowe urządzenie, które pozwala posłuchać utworów artysty.

Czesław Niemen, choć urodził się na terenie dzisiejszej Białorusi, za życia był mocno powiązany z Wrocławiem. To tutaj artysta pracował nad swoim największym hitem, „Dziwny jest ten świat”. W październiku ubiegłego roku został patronem jednego z wrocławskich skwerów. Umiejscowiony pomiędzy Dworcem Głównym a Teatrem Capitol teren został zrewitalizowany i upiększony — posadzono tu blisko 6 tys. nowych krzewów, bylin i traw.

Ten skwer diametralnie zmienił swoje oblicze, jeśli chodzi o urządzenie, zieleń i ławeczki. Natomiast, chociażby z racji tego, w jakim on miejscu jest zlokalizowany, wciąż pozostaje poza, nazwijmy to, głównym zainteresowaniem mieszkańców — mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Szafa grająca pozwala odtworzyć pięć piosenek Niemena: „Dziwny jest ten świat”, „Pod papugami”, „Sen o Warszawie”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” oraz „Wspomnienie”. Jak podkreśla Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej, urządzenie może pomóc w dbaniu o nowy skwer.

Urządzając zieleń, bardzo często stykamy się z tym, że chcemy zmienić jakieś przyzwyczajenia, bo coś jest zadeptywane, coś jest nadmiernie uczęszczane, gdzieś jest grill, gdzie nie chcemy, więc wprowadzamy takie drobne zabiegi. I tutaj jest to urządzenie — szafa grająca—dodaje Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Nowe urządzenie na skwerze już po chwili zwróciło uwagę przechodniów.

To jest czad. Przechodziłam tędy inaczej niż zwykle. Super, że odkryłam to miejsce.

Wszystkie piosenki Czesława Niemena mi się podobają.

Oczywiście, że ten skwer mi się podoba. To jest fajne miejsce przy Dworcu Głównym, ale najważniejsze jest to, że jest dla ludzi, którzy czekają na pociąg. Nie muszą siedzieć tam, gdzie są tłumy, a mogą posiedzieć na łonie natury — to super – mówią mieszkańcy.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy