Ustawa LEX TVN – atak na wolność słowa i wolność mediów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Sejmowa większość złożona z posłów Prawa i Sprawiedliwości i ludzi Pawła Kukiza przegłosowała ustawę LEX TVN - ustawę, która teoretycznie uderza jedynie w stację TVN, ale przede wszystkim w wolność słowa i wolne media. Te są podstawą demokracji. W niedziele wieczorem tysiące Polek i Polaków w wielu miastach w całym kraju, w tym we Wrocławiu, protestowało przeciwko podpisaniu ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Protestowałem, kiedy była komuna i przyszło mi dożyć tych czasów, że muszę znów wyjść w taką pogodę. Jeśli mnie tu nie będzie, to kto będzie? Jedna osoba zawłaszczyła państwo i stworzyła z tego państwa mafię.

Chciałybyśmy, żeby było tak jak wcześniej, media były wolne. Walczymy o demokrację, o prawdę. Ktoś napisał na Facebooku, że czuje, jakby cofnął się ileś lat do tyłu. Jest ojcem 27 letniego dziecka, a nie ogląda oficjalnej telewizji, nie ogląda obrad Sejmu, nie ma zaufania do instytucji państwowych. Wszystko się powtarza.

Wolne media są gwarancją demokracji. Bez tego nie byłoby demokracji. Cieszymy się i wierzymy, że TVN przetrwa. Trzeba protestować, bo chcemy mieć wolne media. To ważne jest, bo myśmy komunę przeżyły i wiemy, że jedne media to są rządowe, a z nich się nic nie można dowiedzieć – mówią protestujący wrocławianie.

Prawo i Sprawiedliwość musi wreszcie zrozumieć. Podstawą demokracji są wolne sądy, Konstytucja, niełamanie praw kobiet, Trybunał Konstytucyjny i wreszcie wolne media. Wolne media, które służą wszystkim – rządzącym, ale także opozycji, a przede wszystkim są dla obywatela – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Nikt, komu bliskie są wartości demokratyczne, nie ma co tego wątpliwości. Teraz to od Andrzeja Dudy zależy to, co stanie się z wolnością słowa i mediów w Polsce. Prezydent może ustawę podpisać, zawetować lub odesłać do Trybunału Konstytucyjnego. Nie tysiące, a miliony Polaków domagają się od prezydenta weta.

Oczywiście zawetowania tej ustawy. Wycofania się ze złych, szkodliwych regulacji prawnych wymierzonych przeciwko obywatelom i wolnościom – dodaje prezydent Wrocławia.

Weta oczywiście.

Ja też weta, bo nie ma Trybunału Konstytucyjnego. Wysłanie do tej instytucji, to dalej jakby bat wisiał nad głową.

Liczę, że nie podpisze.

Powinien zawetować ustawę LEX TVN, to nawet nie podlega dyskusji – przyznają wrocławianie.

Zawetować tę ustawę. Może jej po prostu nie podpisać i ja na to liczę – mówi Michał Jaros, przewodniczący dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej, poseł na Sejm RP.

Tak zwana telewizja rządowa ani jednej afery nam nie pokazała – zaznacza jeden z protestujących.

My dziś musimy uwierzyć, że to się skończy, ale samo się nic nie wydarzy. Trzeba na każdej manifestacji powtarzać: WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, DEMOKRACJA – mówi Bogdan Zdrojewski, były prezydent Wrocławia, senator RP.

Bo jeżeli dziś PiS pójdzie po TVN, później przyjdzie po inne redakcje, mniejsze i większe. Każde medium będzie pod wpływem władzy – pośrednio przez Orlen albo bezpośrednio pod TVP – dodaje Michał Jaros, przewodniczący dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej, poseł na Sejm RP.

Uderzenie w TVN to uderzenie w wolności i wartości demokratyczne, ale także uderzenie we współpracę gospodarczą z najsilniejszym sojusznikiem Polski, czyli Stanami Zjednoczonymi.

PiS uważa, że po prostu jest w takiej sytuacji, w której może pozwolić sobie na wszystko. Wydaje nie swoje pieniądze. To są tak naprawdę pieniądze nas wszystkich – tych, którzy PiS popierają i tych, którzy go nie popierają. Uważam, że dzisiaj PiS popełnia zasadniczy błąd, a to, co robi w kontekście naszych sojuszników i partnerów jak Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone, to jest niewyobrażalne. To jest wbrew polskiej racji stanu i wbrew polskiej wolności – podsumowuje Michał Jaros, przewodniczący dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej, poseł na Sejm RP.

Mimo że ustawa nie dotyczy naszej stacji, w pełni solidaryzujemy się z stacją TVN, bo ustawa bezpośrednio uderza w wolność słowa i wartości demokracji, a na to jako dziennikarze i obywatele nie możemy się zgodzić.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy