Ustawa o aglomeracji wrocławskiej. Sutryk i Ujazdowski komentują

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Potrzebna nam ustawa aglomeracyjna, która pozwoli działać w bardziej skoordynowany sposób i efektywnie odpowiadać na potrzeby mieszkańców - mówił Jacek Sutryk podczas specjalnej konferencji, na której poparł kandydata Paktu Senackiego, prof. Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który startuje z podwrocławskiego okręgu. Obaj podkreślali, że trzeba wprowadzić te zmiany zaraz po objęciu władzy przez opozycję.
  • Jesteśmy na takim etapie rozwoju naszych miast i miasteczek, że potrzebne są warunki prawne, ramy prawne do tego, aby można było pewne rzeczy efektywnie robić na styku samorządów. Dzisiaj niektórzy mieszkańcy Wrocławia mieszkają poza Wrocławiem, ci, którzy mieszkają poza, pracują we Wrocławiu, ludzie migrują. I my jako samorządowcy chcemy efektywnie odpowiadać na ich potrzeby – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Ustawa o aglomeracji wrocławskiej dałaby samorządom z tzw. obwarzanka i stolicy Dolnego Śląska możliwość wprowadzenia wspólnych rozwiązań dotyczących między innymi transportu, odbioru i utylizacji śmieci, dostarczania wody i planowania przestrzennego.

  • Potrzebne jest nam dobre zarządzanie w skali większej niż gmina i powiat. Potrzebne jest nam dobre zarządzanie w skali aglomeracji, czyli w skali ziemi obwarzanka wrocławskiego. Taki instrument mają Górnoślązacy, my go nie mamy. Jest potrzebny mieszkańcom, nie samorządowcom. Nie biurokracji, tylko mieszkańcom – podkreśla Kazimierz Michał Ujazdowski, senator.

Takie rozwiązania funkcjonują na Górnym Śląsku. W aglomeracji wrocławskiej samorządy również współpracują, ale na własnych zasadach.

  • Oczywiście my sobie radzimy po swojemu. We Wrocławiu mamy Stowarzyszenie Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, którego założycielami jest Wrocław i gminy sąsiednie. Chcielibyśmy to móc robić w oparciu o przepisy prawa, które będą dla nas tą ramą prawną, przepisy prawa, które także będą mówiły o tym, w jaki sposób gromadzić środki na realizację tych wspólnych celów – wyjaśnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

  • Niestety Prawo i Sprawiedliwość po zdobyciu władzy zablokowało uchwaloną już wcześniej ustawę o aglomeracji wrocławskiej. Trzeba wrócić do tego pomysłu i nadać tej aglomeracji partnerski charakter, bo tu nie chodzi o hegemonię Wrocławia. Wszyscy się będą dobrze czuli. I Wrocław i gminy pod Wrocławiem – podsumowuje Kazimierz Michał Ujazdowski, senator.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy