Uważność uczy radzić sobie ze stresem i emocjami. To metoda dla wszystkich

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zauważanie i rozpoznawanie przeżywanych emocji jest jednym z najlepszych sposobów na radzenie sobie ze stresem, z emocjami. Uważność to metoda terapeutyczna, którą można do tego wykorzystać, jest bardzo pomocna, może z niej korzystać każdy. Każdy może się tego nauczyć, ale jest ona szczególnie pomocna i ważna dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Bardzo proszę, żebyście znowu nabrali powietrza i wyobrazili sobie z zamkniętymi oczami jak te gwiazdki zaczynają powolutku, powolutku się uspokajać. 

Dzięki uważności jesteśmy otwarci na świat. Nie spostrzegamy tyko jednej rzeczy, ale patrzymy wokół – mówi Małgorzata Smorągiewicz, uczennica klasy 3B.  

Moją ulubioną metodą jest oddech ślimaka, czyli próbuję oddychać powoli i spokojnie – mówi Emilka Koryniewicz, uczennica klasy 3B. 

Szkoła Podstawowa nr 76 we Wrocławiu. Tu metodę uważności stosuje się od dawna. Sześciu instruktorów codziennie prowadzi zajęcia z uczniami. 

Głównym celem tej innowacji jest to, żeby uzbroić dzieci w umiejętność radzenia sobie z emocjami. My doskonale wiemy, że nikt takiej umiejętności nas nie uczy, dorośli takiej umiejętności nie posiadają i musimy wrócić do podstaw i tym się zająć, to jest dla nas priorytet – mówi Małgorzata Koźlarska, nauczycielka języka polskiego, trenerka uważności. 

Uczennice i uczniowie z trzeciej klasy już od dwóch lat uczą się uważności i  widzą, że stosowanie tej metody pomaga im na co dzień. 

Często się stresujesz? Tak, np. przed różnego rodzaju sprawdzianami w szkole i w domu. Dużo jest takich sytuacji? Fifty fifty. Sporo. Tak. Bardzo mi pomaga co najmniej dziesięć razy wychodzę z pokoju do jednego z moich 4 kotów , głaskam go i jest po prostu mi lepiej – mówi Magdalena Marciniak, uczennica klasy 3B. 

Chcemy wdrożyć uważność w życie dzieci i dorosłych tak, żeby mieli takie narzędzie z którego będą mogli korzystać w trudnych chwilach – gdy jesteśmy przeciążeni stresem, gdy mamy za dużo lęku. I chcemy, żeby to było tak łatwe i dostępne, żeby każdy dorosły i dziecko w Polsce mógł z uważności korzystać – mówi Katarzyna Kowalska-Bambas, Wrocławska Fundacja Uważność.  

Uważność polega na kierowaniu uwagi na to, czego doświadczamy w danej chwili. Przyglądaniu się temu w spokoju, bez emocji. Uważność oznacza obecność umysłu. Metoda pomaga  łatwiej radzić sobie ze stresem, lękiem i depresją.

Staramy się nauczyć dzieci radzenia sobie ze stresem, z emocjami. Jeśli o to nie zadbamy, nie mamy tej profilaktyki, nie wiemy jak obsługiwać swoje emocje i umysł to one zaczynają nami rządzić. Gdy zaczynają nami rządzić to niestety ten układ nerwowy jest na tyle obciążony, że zaczynamy mieć problem ze zdrowiem psychicznym i fizycznym    – mówi Jowita Wowczak, Wrocławska Fundacja Uważność.  

Uważność uczy właściwego oddechu, umiejętności zrzucania napięcia i najważniejsze – rozpoznawania swoich emocji.  

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy