UWr będzie współpracować z siłami zbrojnymi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
8 lipca zostało podpisane porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim a Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych im. gen. Władysława Sikorskiego. Jak zaznaczają władze uczelni, porozumienie to ma strategiczne znaczenie zarówno dla wykładowców, jak i studentów. W ramach tej współpracy będą realizowane różnego rodzaju badania, a kluczową rzeczą jest tutaj wymiana doświadczeń.

Bardzo się cieszę, że takie porozumienie zostało zawarte. To się doskonale wpisuje w tę trzecią misję naszego uniwersytetu. Oprócz badań i kształcenia studentów, mamy też oddziaływanie na społeczeństwo i otoczenie lokalne. Współpraca z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych jest właśnie wypełnieniem tej misji – mówi prof. dr hab. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nasza współpraca ma na celu rozwijanie działalności badawczej, analitycznej pomiędzy siłami zbrojnymi a uniwersytetem, w szczególności na potrzeby kampanii analiz strategicznych środowiska bezpieczeństwa pod nazwą Nowe Urządzenie Polskie – NUP 2X35 – mówi płk dr Andrzej Lis, dyrektor Centrum Doktryn i Szkoleń Sił Zbrojnych.

Kampania analiz strategicznych środowiska bezpieczeństwa NUP 2X35 jest narzędziem do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy środowiskiem akademickim a siłami zbrojnymi.

Siły zbrojne potrzebują zasilania w wiedzę, często bardzo specjalistyczną, która jest w uniwersytetach. Jesteśmy niezwykle wdzięczni naszych kolegom ze świata akademickiego za to, że możemy dzięki nim poszerzyć to zrozumienie środowiska bezpieczeństwa – mówi płk dr Andrzej Lis.

Podpisanie tego porozumienia jest krokiem w stronę wypełnienia jednego z aspektów, na który stawia Uniwersytet Wrocławski, czyli kwestii budowania zaufania społecznego.

Będziemy pracować tutaj nad profilaktyką związaną z tym, aby nie używać broni zbyt wiele, że pewne problemy da się rozwiązać na poziomie dialogu społecznego, rozmowy. Liczymy także na pewne inspiracje ze strony otoczenia społecznego. Nie ukrywam, że wojsko jest dla nas partnerem bardzo poważnym, wymagającym większej dyscypliny i wyjścia poza sam uniwersytet – mówi dr Paweł Wróblewski, Uniwersytet Wrocławski.

Obecnie w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych mamy pierwszych studentów cywilnych, którzy odbywają praktyki studenckie. Są to studenci z Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu, z którym takie porozumienie już zostało podpisane wcześniej. Mamy nadzieję, że pomimo odległości, być może będziemy gościli w przyszłości studentów Uniwersytetu Wrocławskiego – mówi płk dr Andrzej Lis, dyrektor Centrum Doktryn i Szkoleń Sił Zbrojnych.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy