UWr i MPK Wrocław we wspólnych działaniach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Za moimi plecami mogą zobaczyć Państwo dwa charakterystyczne elementy: gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego i tramwaj MPK. Tramwaj MPK, który pokazuje symbole wrocławskiej uczelni. To efekt nawiązania współpracy między tymi instytucjami.

Współpraca między Uniwersytetem Wrocławskim a MPK Wrocław ma dotyczyć wielu obszarów. To między innymi pomoc wykwalifikowanej kadry uczelni w planowaniu działań MIejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Biologowie z uczelni pomogą na przykład w tworzeniu zielonych torowisk, a studenci będą mogli zdobyć wiedzę i umiejętności w trakcie praktyk.

To zbadanie, jakie rośliny są w stanie utrzymać się na takim przystanku, ale też jakie rośliny będą mogły być przygotowywane przez nas w Ogrodzie Botanicznym i przekazywane. To są też bardzo konkretne badania nad natężeniem ruchu i nad zapotrzebowaniem na miejsca, gdzie mają stanąć przystanki – mówi prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Studenci innych wydziałów pomogą nam troszkę zmienić chociażby nasze przystanki czy wprowadzić nowe rozwiązania. Tak naprawdę uczelnia badawcza jest tym miejscem, gdzie kreuje się wiele rzeczy na miarę XXI wieku. Mam nadzieję, że tym porozumieniem będziemy w stanie pokazać to szerszemu gronu – podkreśla Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Współpraca będzie obejmować analizę ruchu w mieście, która pozwoli na przykład zaprojektować komunikację w sposób optymalny, a połączy ruch pieszy, rowerowy, samochodowy i miejski. MPK będzie dla studentów szansą na praktyki lub napisanie pracy dyplomowej. Jednym z pomysłów na wspólne działania jest także wykorzystanie tramwajów do monitorowania zanieczyszczeń i temperatury powietrza.

Będziemy chcieli także sięgnąć głęboko do zasobów archiwum uniwersyteckiego, aby dostrzec tych, którzy tworzyli rzeczy wielkie, a teraz mogli by być patronami naszych tramwajów – dodaje Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Uniwersytet jest w mieście i jest jego częścią. To bardzo duża społeczność – 25 tysięcy studentów i 4,5 tysiąca pracowników. Mamy nadzieję, że ta społeczność, bardzo zróżnicowana jeśli chodzi o możliwości kreacji i przekazywania wiedzy, wspierania rozwoju miasta, dzięki współpracy z MPK, będzie mogła silniej oddziaływać na miasto w pozytywnym znaczeniu – podsumowuje prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

A już teraz na ulicach będą mogli Państwo zobaczyć tramwaj MPK z symbolami związanymi z Uniwersytetem Wrocławskim.