UWr: Naukowcy zbadają drożdże. Ma to pomóc walczyć z rakiem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W ramach projektu Inkubatory Doskonałości Naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego swoje badania będzie przeprowadzał także doktor Karol Kramarz. Jego badania w przyszłości być może pomogą walczyć z nowotworem.

Będziemy tworzyć grupę, nową grupę wewnątrz już istniejącego zespołu profesora Roberta Wysockiego na Wydziale Nauk Biologicznych w Instytucie Biologii Eksperymentalnej, która będzie się zajmowała badaniem ścieżek metabolicznych związanych z naprawą DNA w komórkach eukariotycznych, czyli komórkach, które posiadają jądro komórkowe – mówi dr Karol Kramarz, Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Do tej grupy należą rośliny, zwierzęta, a także ludzie. Badania będą wykonywane na drożdżach, mają pomóc lepiej poznać naukowcom to, co dzieje się w komórkach. To z kolei ma bezpośrednio pomóc w walce z nowotworami.

Te badania pozwolą poznać lepiej ścieżki, jakimi komórki rakowe stają się odporne na stosowane leki. Badania są ściśle podstawowe, ale każda cząstka wiedzy, którą uzyskamy, pozwoli na lepsze opracowanie strategii antynowotworowych u ludzi w przyszłości – dodaje dr Karol Kramarz, Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zespół pod kierownictwem dr Karola Kramarza stworzy jeszcze dwóch naukowców – Ireneusz Litwin i Katarzyna Markowska. Badania potrwają do 2025 roku.

My skupimy się na szczególnej modyfikacji zwanej Sumem. Jest to o tyle interesujące, że modyfikacja ta po raz pierwszy została opisana około 20 lat temu. Wiadomo, że Sumo jest zachowane u wszystkich organizmów eukariotycznych, także u ludzi, a w różnych komórkach rakowych wykryto, że poziomy Sumo są zaburzone, mogą być zwiększone, mogą być zmniejszone, więc nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje ani jak to jest regulowane, stąd projekt, który zaproponowałem – mówi dr Karol Kramarz, Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.      

Dr Karol Kramarz ostatnie 5 lat spędził w laboratorium w Paryżu. Teraz na Uniwersytecie Wrocławskim będzie kontynuował swoje badania.

W zasadzie podczas swojego stażu podoktorskiego we Francji, na samym końcu wygenerowałem całkiem solidne dane podstawowe, dane wyjściowe dla tego właśnie zadania, które bezpośrednio pokazują ważność i istotną rolę łańcuchów Sumo w naprawie DNA – podkreśla dr Karol Kramarz, Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.        

Badania będą realizowane z pieniędzy grantu, który wynosi 4 miliony złotych.

Zobacz również

Jest często zakorkowana, a nawet zablokowana. Powody? Zbyt duże natężenie ruchu, częste roboty drogowe, niemal codzienne wypadki, zaledwie dwa pasy ruchu i brak pasa awaryjnego. Wszystko to sprawia, że autostrada A4 jest jedną z najbardziej niebezpiecznych tras w naszym kraju. Od lat powtarza się temat rozbudowy trasy, zwłaszcza na odcinku Wrocław – Krzyżowa. Czy w końcu uda się zrealizować te plan?

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy