UWr szczepi w Bibliotece Uniwersyteckiej. 12 tys. osób już na liście do szczepienia!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Biblioteka Uniwersytecka zamieniła się w punkt szczepień. Obecnie są tutaj szczepieni pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego, a w przyszłym tygodniu odbędą się tu także szczepienia studentów tej uczelni. W najbliższym czasie zostanie zaszczepionych tutaj ponad 12 tysięcy osób. Cały proces szczepienia składa się z czterech etapów.

– Dzięki współpracy, jaką mamy od lat już z Uniwersytetem Medycznym, mogliśmy zorganizować w Bibliotece Uniwersyteckiej tak zwany zakładowy punkt szczepień. Co prawda nasi pracownicy już wcześniej też we współpracy z Uniwersytetem Medycznym zostali zaszczepieni pierwszą dawką. Dzisiaj są szczepieni drugą dawką. Dziennie szczepimy około 500 pracowników, ale już od poniedziałku zaczynamy szczepić studentów – mówi prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Szczepienie składa się z czterech etapów, najpierw należy się zarejestrować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu.

– Tutaj witamy się z wszystkimi i zapraszamy dalej – mówi Jadwiga Kaczorowska, rejestratorka w punkcie szczepień.

– Cieszę się bardzo ze szczepienia. Mam nadzieję, że zyskamy odporność i będę mogła wrócić do pracy ze studentami, bo bardzo tęsknie za ich widokiem – mówi Anna Cieślik, Uniwersytet Wrocławski.

Następnie dochodzi do konsultacji lekarskiej. Potem dochodzi do szczepienia.

– Szczepienie powinno być obowiązkowe dla wszystkich. Od tego jak szybko się wyszczepimy zależy kiedy wrócimy do normalności – mówi Filip Chudy, Uniwersytet Wrocławski.

Następnie należy odpocząć po szczepieniu przynajmniej 15 minut, to bardzo ważne.

– Jak najbardziej jest konieczne odczekanie tych 15 minut, 30 minut w przypadku, gdy osoba wpisze, że doszło kiedyś do wstrząsu anafilaktycznego. Potem można pójść już do domu – podkreśla dr Mateusz Dobrzycki, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Rektorzy uczelni podkreślają, że szczepienie jest teraz kluczowe.

– W tej chwili mamy zarejestrowanych i potwierdzonych około 9 tysięcy studentów. Wiemy, że kilka tysięcy będzie się szczepić jeszcze u siebie, bo rezygnowali dlatego, że się zaszczepili, bądź w miejscu zamieszkania będą mieli szczepienia. Cały czas liczymy na to, że będzie ich przybywać. Będziemy stale o tym informować i w miarę możliwości zachęcać do szczepień – zaznacza prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Proszę zwrócić uwagę, że wciąż w tych młodszych grupach wiekowych liczba zaszczepionych osób, a może nawet liczba sceptycznie podchodzących sięga 40-50 procent. Bez przekonania ludzi, bez zaszczepienia młodych ludzi nie uda nam się wygrać z wirusem. Mówię to jako lekarz – podkreśla prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Cel jest jeden rozpoczęcie nowego roku akademickiego stacjonarnie.

– Zrobimy wszystko, żeby od 1 października w sposób zupełnie normalny ruszyły zajęcia stacjonarne. Nawet jeśli wykłady, te duże zajęcia będziemy mieli jeszcze zdalnie – to na pewno większość zajęć będzie stacjonarna – mówi prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy