W rankingu przygotowanym przez Press Service sklasyfikowano pięćset najsilniejszych medialnie marek w Polsce – po dziesięć z pięćdziesięciu najczęściej pojawiających się w mediach branż. Uniwersytet Wrocławski pojawił się po raz pierwszy w tym prowadzonym od czternastu lat zestawieniu – od razu na szóstym miejscu wśród uczelni wyższych. Uniwersytet Wrocławski wyprzedziły tylko trzy uczelnie z Warszawy, Krakowa i Poznania.
Dla uczelni to jest zawsze bardzo duży sukces , a tym bardziej jeżeli już w debiucie znajdujemy się na szóstym miejscu i na stu trzydziestym miejscu w ogóle w kraju pośród wszystkich marek. To pokazuje kilka rzeczy, po pierwsze, że udało nam się pokazać Uniwersytet Wrocławski tak jak my go widzimy, czyli jako dynamiczną uczelnie, aktywną zaangażowaną, która ma wspaniały potencjał, przede wszystkim potencjał ludzki, bo to co jest największym potencjałem uczelni, a szczególnie uniwersytetów, czyli takich uczelni uniwersalnych to są właśnie ludzie, wybitni eksperci, którzy mogą dzielić się swoją wiedzą i którzy chętnie to robią i tacy właśnie są nasi naukowcy, ale także nasi studenci, którzy są bardzo zaangażowani, aktywni społecznie – mówi dr Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego
To jest uczelnia z trzystuletnią tradycją, jesteśmy w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, w gmachu o którym moglibyśmy powiedzieć, że jest jednym z bardziej charakterystycznych we Wrocławiu. Miejsce myślę kojarzone przez wszystkich wrocławian, więc samo to już jest marką, ten budynek jest marką. No, ale z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że Uniwersytet Wrocławski jest uczelnią badawczą, jedyną w południowo-zachodniej Polsce, więc uczelnią, która stawia na nowoczesne badania. I wtedy trzeba to jakoś połączyć, tą tradycje z nowoczesnymi badaniami i to jest generalnie nasz przekaz, przekaz informacyjny z którym staramy się trafiać, jak widać całkiem skutecznie, do polskich i międzynarodowych mediów – mówi Tomasz Sikora, szef Działu Komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dział komunikacji uniwersytetu wrocławskiego zaczął budować nową strategię komunikacyjną, wizerunkową i medialną we wrześniu 2020 roku, na efekty pracy nie trzeba było długo czekać, a to wszystko dzięki owocnej współpracy z naukowcami.
Jest takie powiedzenie, że PR-owiec, to jest człowiek, który ma strzelbę i jeśli nie ma nabojów to może tą strzelbą co najwyżej kogoś zdzielić przez łeb, nie wykorzysta jej sensownie. Natomiast jeśli dostanie naboje to wie w jaki sposób te naboje skutecznie spożytkować i tak jest rzeczywiście z PR-em. My potrzebujemy dostać informacje od naszych naukowców, to są te „naboje”, te kule, które potem potrafimy skutecznie użyć. Myślę, że tak podobnie jak w tym powiedzeniu o PR-owcach, tak rzeczywiście trochę się dzieje na Uniwersytecie – dodaje Tomasz Sikora.