Uzależnienia wśród seniorów. Jak pomaga miasto?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
O uzależnieniach wśród seniorów mówiliśmy wiele razy. To problem, który także dotyka tę grupę społeczną. Miasto oferuje pomoc.

– Miasto prowadzi szereg inicjatyw od takich najprostszych, jak Kluby Seniora, które są dedykowane wszystkim seniorom, niezależnie od ich problemów. Nawet tam można liczyć na pomoc psychologa. W przypadku naszego klubu seniora, seniorzy mają możliwość porozmawiania o wszystkich problemach psychicznych, również o problemie uzależnień. Oprócz tego miasto finansuje też Wrocławski Telefon Zaufania. On również jest kierowany do różnych grup, ale seniorzy zmagający się z takimi problemami jak uzależnienie też znajdą tam pomoc. Przekierują w odpowiednie miejsce, w odpowiednie placówki – mówi Adam Kapiczowski, psycholog, Wrocławskie Centrum Zaufania

Wrocławski telefon zaufania 71 776 62 08. We Wrocławiu od prawie 30 lat działa Centrum Praw Kobiet, które pomaga w przypadkach przemocy. Co najważniejsze, o pomoc może prosić każda kobiet bez względu na wiek.

– Niestety przemoc w wieku senioralnym nie jest obca. Seniorzy doświadczają dwojakiego rodzaju przemocy. Po pierwsze, doświadczają tej przemocy wewnętrznej, czyli w swoim środowisku domowym, gdzie najczęściej stosowaną przemoc dzieci. Jest to przemoc finansowa, fizyczna, psychiczna, a także doświadczają przemocy w środowisku zewnętrznym, czyli na zewnątrz słyszą: Staruchu! Ty stary dziadu! Ty sie do niczego nie nadajesz, ty już umrzyj lepiej. Epitety są różnego rodzaju. W związku z tym najczęściej dochodzi do depresji, wycofania społecznego, alienacji i uzależnienia od środków psychotropowych, leków czy też od alkoholu – mówi Ewa Guzik, dyrektorka wrocławskie oddziału Fundacji Centrum Praw Kobiet.

– Bardzo często u seniorów, którzy cierpią na nadużywanie alkoholu czy leków, oni robili to już wcześniej tylko ze względu na swój wiek po prostu bardzo często gorzej tolerują alkohol poprzez różne choroby, spożywanie innych leków – mówi Anna Dąbrowska, psychiatra.

Anna Dąbrowska psychiatra zdradza, że utrata kontroli powoduje agresywne zachowania. Wysokie kwoty wydawane na alkohol także mogą generować konflikty rodzinne.

– Pojawiają się konflikty, pojawia się agresja, impulsywność i to powoduje właśnie tę przemoc w środowisku rodzinnym, a u seniorów też konflikty w rodzinie. Jeżeli rodzina orientuje się, że jest jakiś problem, to wtedy oczywiście rodzina chce odciąć, chce przejąć kontrolę nad finansami czy też nad dostępem do tych używek, co prowadzi do konfliktów i nieraz do przemocy fizycznej, ekonomicznej, finansowej – mówi Anna Dąbrowska, psychiatra.

Specjaliści jednym głosem podkreślają, żeby prosić o pomoc.

– Pierwsza rzecz to uświadomić sobie problem. Zazwyczaj z tym jest największy kłopot, ponieważ działa cały czas mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Druga rzecz to znaleźć w sobie motywację do pracy nad tym, bo bez tego pomoc jakiegokolwiek terapeuty nie będzie skuteczna. Więc dopiero wtedy, jeśli mamy te dwa elementy, jesteśmy w stanie przekierować gdzieś dalej. To może być pomoc prywatnego psychologa, psychoterapeuty uzależnień. To może być pomoc grup otwartych, grup takich jak Grupy AA. To może być również pomoc szpitalna, np. oddział dzienny albo oddział stacjonarny uzależnień – mówi Adam Kapiczowski, psycholog, Wrocławskie Centrum Zaufania.

– Uważam, żeby przede wszystkim nie radzić sobie z tym problemem samemu, bo często nie mamy do tego odpowiednich narzędzi. Dużo łatwiej przyjąć pomoc od obcej osoby. Jeżeli to będzie np. psychologa czy psychiatry, po prostu będą szukać pomocy. Jest bardzo dużo organizacji, które się zajmują, które pomagają. Po prostu zwracać się o pomoc. Czy to będzie lekarz pierwszego kontaktu, bo zacząć po prostu o tym mówić. Pierwszy krok to jest po prostu rozpoznanie, że jest problem i przyznanie, że jest taki problem i szukanie pomocy, i uświadomienie sobie, że nie poradzę sobie z tym sama, czyli po prostu szukanie pomocy na zewnątrz – mówi Anna Dąbrowska, psychiatra.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy