Uzależnienie to poważna choroba. Jak z nią walczyć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Uzależnienie to poważna choroba, z którą mierzy się spora część społeczeństwa, również seniorzy. Niestety, jak podkreślają terapeuci, nałogowcy bardzo często błędnie postrzegani są jako gorsi od innych. Wynika to z tego, że większość społeczeństwa nie rozumie problemu uzależniania. Eksperci podkreślają jednak, że trzeba zwracać się po pomoc. Taką we Wrocławiu oferuje m. in. Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego.

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu oferuje osobom uzależnionym i ich bliskim wsparcie w kilku formach. Prowadzi Centrum Zdrowia Psychicznego, szpital Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego oraz Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień. 

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia zajmuje się pomocą osobom uzależnionym, leczeniem zarówno osób uzależnionych od alkoholu, jak i od innych substancji psychoaktywnych, a także pełni taką funkcję pomocniczą związaną z diagnozowaniem epidemiologii problemu, ze wspomaganiem innych placówek lecznictwa uzależnień, a więc taką koordynująca troszeczkę rolę na terenie województwa. Oferta jest dość szeroka i kompleksowa przede wszystkim, ponieważ mamy tutaj do czynienia zarówno z całodobowym ośrodkiem i to zarówno jeśli chodzi o substancje psychoaktywne inne niż alkohol, jak i alkohol. Mamy także ofertę oddziału dziennego, mamy poradnię leczenia uzależnień, a także oddział detoksykacji – mówi Sławomir Pietrzak, wojewódzki ekspert ds. informacji o narkotykach i narkomanii.

Pomoc i wsparcie, które świadczą specjaliści Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień jest całkowicie bezpłatne, również dla osób nieubezpieczonych. Najważniejszym i jednocześnie najtrudniejszym krokiem jest zgłoszenie się po pomoc.

– Najważniejsze w wychodzeniu uzależnienia jest przede wszystkim taka gotowość i akceptacja do tego, że uzależnienie to jest choroba. Oczywiście jest to specyficzna choroba, dlatego że to my jako ludzie sami w pewien sposób sobie powodujemy tę chorobę, ale najtrudniejszym wyzwaniem to jest taki wstyd społeczny – tak jak uzależniony, czyli ktoś gorszy od innych. Natomiast to jest choroba jak każda inna i taka świadomość oraz gotowość do tego, że jeżeli to jest choroba, to trzeba ją jakoś leczyć i stosować się do pewnych zaleceń, to jest bardzo pomocne w leczeniu uzależnień – mówi Paweł Tuła, instruktor terapii uzależnień w Ośrodku Terapii Uzależnień Freedom.

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy