- – Mamy kłopot. Statystycznie bardzo dużo Polek i Polaków spożywa substancje psychoaktywne. Wspomnę jedną statystykę. 50 lat temu, w latach 70. ubiegłego wieku średnie, statystyczne spożycie czystego alkoholu to było 5 litrów na „głowę” per capita, teraz – to jest 10-12 litrów. Wzrost mamy ogromny i nie możemy przymykać na to oczu. Musimy się z tym problemem zmierzyć – mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.
- – Że piją to się zdarza, ale narkotyki w moim środowisku to raczej nie. Czyli nie widzisz, żeby to był duży problem? Można powiedzieć, że widzę, ale nie na mieście tylko bardziej w mediach społecznościowych, że niektórzy mogą mieć problem z narkotykami, ale osobiście nie znam takich osób – mówi Bartłomiej Biernacki, uczeń 10 LO we Wrocławiu.
Problem jest poważny, skala podejmowanych przez młode osoby zachowań ryzykownych jest coraz większa.
- – Już dzieci w wieku 11-14 lat mają problem. Co czwarte dziecko w ciągu ostatniego roku co najmniej raz się upiło, a co piąte w przeciągu ostatnich 30 dni w wieku 15 lat próbowało marihuany. To oznacza, że ten problem narasta – mówi Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu.
Ale problemem jest uzależnienie nie tylko od alkoholu, który można legalnie kupić w sklepie.
- – No i też od narkotyków, nowych substancji psychoaktywnych, szczególnie zwracamy uwagę na marihuanę i uzależnienie od analitycznych kanabinoidów, bo teraz jest ich coraz więcej – mówi Magdalena Maciejewska, z Fundacji Salida.
Ale młodzież i dzieci są uzależnione także od innych rzeczy i czynności. Najbardziej rozpowszechnione jest uzależnienie od internetu, w tym od social mediów. Ale wachlarz uzależnień rozszerza się.
- – Uzależniamy się od gier komputerowych, od hazardu, od czynności seksualnych, od oglądania pornografii, od masturbacji, od jedzenia, ponieważ możemy kompulsywnie się objadać, od zakupoholizmu. Mówimy dziś o fonoholizmie, czyli potrzebie kompulsywnej potrzeby posiadania kontaktu z telefonem. Ale są również takie formy jak bigoreksja, czyli uzależnienia od ćwiczeń fizycznych – mówi Agnieszka Juszczyk-Mirek, Dolnośląskie Centrum Psychoterapii.
Dlatego zorganizowano spotkanie, II Forum, dla wszystkich zainteresowanych – zarówno młodzieży, nauczycieli, jak i specjalistów, którzy na co dzień pracują z uzależnionymi. Wszyscy liczą na wypracowanie dobrych rozwiązań na przyszłość.