Uzdrowiska wznawiają działalność

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Już od 15 czerwca pierwsi pacjenci będą mogli wyjechać do sanatoriów. Jak wyglada leczenie uzdrowiskowe w dobie koronawirusa?

Uzdrowiska wznawiają swoją działalność od 15 czerwca. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe będą mogli je rozpocząć lub kontynuować w przypadku, gdy byli zmuszeni  przerwać leczenie z powodu pandemii.

— Wszystkie osoby, którym w okresie między 14 marca a 14 czerwca minął termin rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego, w pierwszej kolejności są zapraszane do odbycia leczenia w sanatorium — mówi Zbigniew Terek, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jeżeli ktoś otrzymuje skierowanie do uzdrowiska to prosimy, żeby jak najszybciej się skontaktować z tym podmiotem, do którego otrzymało się skierowanie, a nie z NFZ, bo wtedy podmiot będzie mógł wystawić zlecenie na wykonanie badaniadr Aleksandra Sędziak, Konsultant Wojewódzki ds. balneologii i medycyny fizykalnej.

Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest jednak negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa. Za pobranie wymazu i wykonanie testu zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko. W przypadku negatywnego wyniku sanatorium potwierdzi wyjazd telefonicznie.

Ważna informacja dla naszych pacjentów, żeby nie starać się wykonywać wymazu w kierunku koronawirusa wcześniej. Warunkiem przyjęcia do uzdrowiska jest to, że wymaz musi być wykonany nie wcześniej niż 6 dni przed przyjazdem — dodaje dr Aleksandra Sędziak.

W jaki sposób uzdrowiska będą dbały o bezpieczeństwo swoich pacjentów?

Procedury zawsze stosowaliśmy, jeśli chodzi o dezynfekcję stanowisk zabiegowych, urządzeń, ale rozszerzyliśmy je o bezpieczeństwo również pracowników. Każdy z nich będzie posiadał przyłbicę, maseczkę i rękawice. Wszędzie rozmieściliśmy informacje jak należy korzystać z urządzeń dezynfekcyjnych. Namawiamy, żeby stosować higienę — tłumaczy Witold Dziekan, kierownik Działu Zakładu Przyrodoleczniczego w Uzdrowisku Świeradów-Zdrój.

Każde uzdrowisko jest przygotowane i spełnia najwyższe warunki bezpieczeństwa sanitarnego — dodaje Zbigniew Terek

Dolnośląskie uzdrowiska zapraszają już wszystkich pacjentów do skorzystania ze swojej oferty.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy