VII Kongres Energetyczny: Jak będzie przyszłość?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wymiana doświadczeń, myśli, nawiązywanie kontaktów między panelami, ale przede wszystkim uświadamianie - to główne cele VII Kongresu Energetycznego. Jak takie dwudniowe spotkanie ekonomistów, przedsiębiorców i samorządowców wpłyną na zapowiadane zmiany?

Mam nadzieję, że pozytywnie. Po to robimy ten kongres, żeby ludzie, którzy zajmują się tym praktycznie na poziomie rządowym, politycznym i międzynarodowym, tutaj wypracowali pewne koncepcje i konkluzje dotyczące tego, jak skutecznie przeprowadzić tę transformację energetyczną – mówi Remigiusz Nowakowski, prezes DISE.

Takie spotkania mają pobudzać myślenie o tym, jak ważna jest energia i jej produkcja w naszym codziennym życiu, słyszymy od prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beaty Daszyńskiej-Muzyczki.

Właściwie nie ma życie bez energii. Podałam przykład matematyków, którzy w roku 2000 wyliczyli, że gdyby w jednej chwili wyłączyć prąd na całym świecie, to praktycznie 30% ludzkość zmarłoby w ciągu zaledwie 3 tygodni. To pokazuje, jak jesteśmy uzależnieni od energii i jej konsumpcji. Zrównoważony rozwój ma odpowiedzieć, jak mamy gospodarować różnymi zasobami, które są na Ziemi, żeby kolejne pokolenia mogły z nich korzystać – dodaje Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Nowoczesne, odpowiedzialne technologie, a także nowoczesne źródła energii, które będą zero-emisyjne – to najważniejsze wyzwania, które stoją przed cały społeczeństwem. 

Z jednej strony to są rządy, instytucje finansowe, wielkie korporacje, ale też nasza codzienna działalność, która się składa na to, że jak będziemy inaczej gospodarować energią, to odkładamy po jednej złotówce, jednym cencie do tego, aby transformować się na gospodarkę zrównoważoną – wyjaśnia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

On przede wszystkim pokazuje w pewnej soczewce, skupia uwagę na pewnych wyzwaniach. Poza panelami także rozmawiamy o pewnych problemach, ale w takich miejscach rozmawiamy o nich szerzej i wspólnie – dodaje dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Każdy taki duży proces zależy od ludzi. To ludzie muszą w niego wierzyć, muszą być przekonani i muszą współpracować. To nie jest możliwe bez interakcji. Dlatego sądzę, że to bardzo istotny aspekt tej konferencji – dodaje Remigiusz Nowakowski, prezes DISE.

Spotyka się tu świat nie tylko energetyków i ekspertów w tej dziedzinie, ale także świat informatyki, ludzi którzy są blisko tego zagadnienia. Wymieniamy koncepcje, obalamy mity. Mam nadzieję, że już za rok będziemy chwalić się nowymi rozwiązaniami ze sceny i po to właśnie robione są takie wydarzenia – podsumowuje Ewa Drozd, członek zarządu Microsoft.

Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych już zapowiedział kolejną edycję kongresu. 

Zobacz również

Prawie 127 milionów z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na 92 projekty związane m.in. z integracją społeczną. W Dolnośląskim Centrum Druku 3D z udziałem wicemarszałka województwa Wojciecha Bochnaka oraz przedstawicieli Dolnośląskiego Urzędu Pracy uroczyście wręczono certyfikaty na dofinansowanie.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy