VII Kongres Energetyczny: jak zacząć zieloną transformację?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
O finansowaniu zielonej transformacji, energetyce jądrowej, systemie energetycznym opartym o odnawialne źródła energii, a także roli samorządów terytorialnych w procesie transformacji - o tym dyskutowano drugiego dnia VII Kongresu Energetycznego.

Angażowanie się w finansowanie zielonej transformacji jest związane z aspektem ekonomicznym. Banki komercyjne będą chciały na tym zyskać.

To są projekty nowoczesne, poprawią jakość naszego życia, ale także są one po prostu opłacalne. Nie można mowić o samej idei. To projekty o dobry przepływach, dobrej stopie zwrotu i dlatego instytucje finansowe chętnie angażują się tego typu procesy – mówi Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.

Bank Pekao przyjął w tym roku nową strategię i dzięki niej będzie chciał włączyć się w proces transformacji na poziomie 30 miliardów złotych.

– Z tego 8 miliardów pochodziłoby z banku, natomiast kolejne 22 miliardy to środki, w których organizację chcemy się włączyć – dodaje Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.

Bank Gospodarstwa Krajowego sam postanowił wyjść z nową inicjatywą, którą jest projekt 3W – woda, wodór i węgiel. 

Nasze najważniejsze aktywne zasoby, którymi dysponujemy na Ziemi, ale wszystko jest w ograniczonej ilości. Jak gospodarować nimi, żeby przyszłe pokolenia mogły z nich korzystać – dodaje Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Projekt ma być oparty o centrum, w którym będą prowadzone spotkania i wymiany informacji, między osobami ze świata nauki.

Połączenie fantastycznych naukowców i ich pomysłów, które tworzą na uniwersytetach ze światem biznesu. Jak fantastyczne myśli, ciekawe projekty przerodzić w wartość biznesową i budować przewagę konkurencyjną? – uzupełnia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Ważnym tematem poruszanym na kongresie były także odnawialne źródła energii. Gospodarowanie nimi musi być oparte o sprawne systemy informatyczne.

W ramach usług informatycznych dostarczą informacji do rozliczania, wytwarzania prognozowania tej energii. To są usługi, które uczestnicy tego rynku energii odnawialnej, skupiają się na dostarczeniu ich szybko i elastycznie, niezbędne do ich funkcjonowania  – dodaje Ewa Drozd, członek zarządu Microsoft.

Choć najwięcej kompetencji leży po stronie rządowej, to w procesie transformacji energetycznej rola samorządów także będzie istotna.

Trzeba pamiętać, że ta transformacja będzie przebiegała na wielu polach. Będzie miała implikacje społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Samorządy ze swoją polityką muszą się włączyć w ten proces. Inna będzie na poziomie wojewódzkim, a inna na poziomie lokalnym – mówi dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Do 2050 roku Polska musi odejść od węgla, żeby uzyskać neutralność klimatyczną. Im szybciej, tym lepiej, dlatego nie należy zwlekać – słyszymy od specjalistów. 

Pytanie, które trzeba to sobie zadać to kiedy porzucimy tę bazę związaną z węglem. Kiedy będziemy w stanie wytarzać energię niezależnie od paliw kopalnych? Powinniśmy się skupić na tym, żeby to nastało jak najszybciej– dodaje dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Organizator kongresu – Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych zdradził nam, że do Wrocławia przyjechało ponad 400 uczestników.

To były bardzo intensywne i energetyczne dwa dni. Zaczęliśmy od takiej rozmowy makroekonomicznej –  jak transformacja energetyczna może wpłynąć na odbudowanie systemu po covidzie. Wczoraj wręczyliśmy także nagrodę Osobowość Roku Energetyki Oldze Malinkiewicz, wrocławiance, która jest wynalazcą elastycznych paneli fotowoltaicznych, które są globalnie rewolucyjnym rozwiązaniem – podsumowuje Remigiusz Nowakowski, prezes DISE.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy