– Próbujemy znaleźć rozwiązania dla tych samych spraw. Każdy samorządowiec boryka się z tymi samymi problemami. To jest miejsce, gdzie można znaleźć najlepsze rozwiązania, obserwując siebie nawzajem – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
– To ważny punkt, po dwóch latach możemy się spotkać i rozmawiać. Są tu nie tylko samorządowcy, ale także przedstawiciele rządu i parlamentu. Jesteśmy w stanie wymienić poglądy na różne tematy – dodaje Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
– Chcemy się spotykać i powinniśmy to robić. Frekwencja pokazuje, że spotkania face to face nigdy nie wyjdą z mody i dobrze – dodaje Magdalena Piasecka, radna sejmiku województwa dolnośląskiego, Nowa Nadzieja.
– Nie tylko żartując, powiem, że najważniejsza część tych kongresów to kuluary. Pewne idee chłoniemy samoistnie, nie wiedząc kiedy. Ja w takich miejscach zbieram postulaty od samorządów, które dotyczą na przykład legislacji i później sam je analizuję i wysyłam dalej. Kilka rzeczy udało mi się tak przeprowadzić na przykład specustawa, która jest lepsza dla samorządów – dodaje Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.
Wśród tematów pojawiły się sytuacja Ukraińców na Dolnym Śląsku, fundusze europejskie oraz stan służby zdrowia po pandemii COVID-19.
– Występuję podczas panelu dotyczącego środków z UE. Każdy samorządowiec dziś czeka na te środki. Nie ukrywam, że dziś te pieniądze robią wiele dobrego, dlatego są tak ważne – dodaje Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.
– Ponad 500 osób to ogromna liczba. Pierwszego panelu słuchała cała sala. Cieszę się, że reprezentowane są prawie wszystkie opcje polityczne. Forma tej dyskusji jest do zaakceptowania, mimo że się różnimy, potrafimy rozmawiać – dodaje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
– Są bardzo ważne, bo to samorządy są kluczowe przy podejmowaniu decyzji przez inwestorów – czy zlokalizują swój kapitał w danej gminie czy nie. Jeśli inwestorzy czują w burmistrzu, wójcie lub prezydencie partnera do biznesu, od razu lepiej się współpracuje i oczywiście chętniej – dodaje Piotr Wojtyczka, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
– Gdyby te spotkania nie były istotne, to nie byłyby organizowane nie tylko tutaj, ale wszędzie. Pomimo tej przerwy dwuletniej, gdzie wtedy były spotkania online, dziś wiele osób przyszło rozmawiać i dyskutować – podkreśla Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
– Myślę, że dla uczelni Wrocławia, nie tylko Uniwersytetu Wrocławskiego, bardzo ważne jest to połączenie samorządu, biznesu i nauki. W nowej perspektywie te projekty będą bardzo ważne. To jest przyszłość budowania trójstronnej współpracy – podsumowuje prof. Patrycja Matusz, Instytut Studiów Międzynarodowych UWr.