Visegrad 4 Bicycle Race: ponad 100 kolarzy wystartowało z Długołęki do Oleśnicy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Cztery kraje - Czechy, Węgry, Słowacja i oczywiście Polska - są współorganizatorami wyścigów kolarskich, w których startuje ponad 100 zawodników z całej Europy i świata. W tym roku polska trasa rozpoczyna się w gminie Długołęka, a kończy w Oleśnicy.

Międzynarodowy wyścig kolarski Grupy Wyszehradzkiej Visegrad 4 Bicycle Race. Jest to Grand Prix Poland. Wydarzenie o międzynarodowej kolarskiej randze, mamy 130 zawodników na starcie. To kolarze z całego świata, którzy będą się ścigać po naszych dolnośląskich drogach. Dzisiaj będzie rywalizacja przy sprzyjającej pogodzie, bardzo kolarskiej – nie za gorąco, trochę wieje – wyjaśnia Bartosz Huzarski, członek zarządu Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.

Dla nas są to najważniejsze wyścigi, bo my jesteśmy grupą amatorską. Jest to wyścig rangi UCI 1. i 2., czyli klasyki. To są międzynarodowe wyścigi, na które przyjeżdżają ekipy z całej Europy i nie tylko, bo jest tez drużyna z Izraela – podkreśla Patryk Gieracki, zawodnik TB Chrobry Scott Głogów.

My chętnie stajemy na starcie w Polsce. Tym bardziej, że jestem mistrzem Polski, więc chciałbym jak najwięcej startować w kraju, a nie za granicą. Naprawdę chcielibyśmy ścigać się przez cały rok, przez cały sezon na takich właśnie wyścigach w kraju – podkreśla Norbert Banaszek, szosowy i torowy mistrz Polski, HRE Mazowsze Serce Polski.

Całość podzielona jest na cztery części – każdy z krajów Grupy Wyszehradzkiej organizuje jeden z wyścigów. W każdym z nich startują drużyny zawodowe, a zawodnicy walczą nawet o setne sekundy. Dzień przed polskim wyścigiem z Długołęki do Oleśnicy odbyło się Grand Prix Czech.

Po stronie czeskiej była trudna runda, bo było 190 kilometrów, spory dystans. Pierwsze sto kilometrów było lekko po falowanej trasie, następnie były sztywne podjazdy. Selekcja w sumie zrobiła się już na samym początku, bo wiało, grupa się podzieliła i potem się zjechała. Do mety dojechała wyselekcjonowana grupa około 30 zawodników – mówi Patryk Gieracki, zawodnik TB Chrobry Scott Głogów.

Organizatorem wyścigu jest Dolnośląski Związek Kolarski, który współpracuje z Urzędem Marszałkowskim i gminami. To ważna impreza o międzynarodowej randze, która promuje Dolny Śląsk. Nasz region ma duży potencjał rowerowy, a poszczególne gminy starają się rozwijać infrastrukturę rowerową. Gmina Długołęka inwestuje w ścieżki rowerowe i zachęca mieszkańców do aktywnego trybu życia.

W zeszłym roku wyścig rozpoczynał się w Oleśnicy, a meta była u nas. Oczywiście tego aspektu sportowego, który jest bardzo ważny, ważne jest również to, aby zaszczepić – szczególnie wśród tych młodych mieszkańców – chęć ruszania się. Z jednej strony mamy tutaj bardzo profesjonalny sport, z drugiej strony to jest też kwestia tej rekreacji, która powoduje, że to ciało jest zdrowsze. Gmina już od kilku lat idzie w kierunku promocji zdrowego trybu życia, przykład to wzrastająca liczba ścieżek rowerowych – wyjaśnia Mieczysław Szynkarowski, sekretarz gminy Długołęka.

Zobacz również

Choć w ostatnich dniach największe emocje budził widok zalanych miast, ogromne straty ponieśli również rolnicy. O wsparciu dla nich, także w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego regionu i całego kraju, mówił dziś we Wrocławiu wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy