W Budziszynie pokazano dobre praktyki współpracy polsko-niemieckiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Saksońskim Budziszynie odbyła się konferencja zamykająca perspektywę finansowania 2014-2020 Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia. Program polegał na realizacji projektów w ramach współpracy polsko-niemieckiej. Chodziło o to, aby znaleźć po drugiej stronie granicy partnera do realizacji swojego pomysłu. A pomysły były przeróżne. Zaczynając od projektów ekologicznych, poprzez historyczne, a na turystycznych skończywszy.

Przez 7 lat zrealizowano w ramach programu 62 duże projekty i 344 małe.
Wzięło w nich udział 52 partnerów z Polski i 58 z Niemiec. Aby otrzymać
dofinansowanie na realizację swojego transgranicznego pomysłu najpierw
warto znaleźć partnera po drugiej stronie granicy.


W każdym programie współpracy transgranicznej chodzi o bardzo lokalne inicjatywy, które jednocześnie są międzynarodowe. I tutaj receptą jest przede wszystkim zaufanie i dobra, taka codzienna współpraca z partnerem, która jest równorzędna – mówił Krzysztof Kolanowski, kierownik Wspólnego Sekretariatu Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia.

Konferencja odbywała się w Niemiecko-Serbołużyckim Teatrze Ludowym,
gdzie zaprezentowano dobre praktyki projektów zrealizowanych w ramach
programu współpracy Interreg Polska- Saksonia w perspektywie finansowej
2015-2020. Wśród prezentowanych projektów zalazła się prezentacja wrocławskiej Fundacji Ekorozwoju


Projekt dla pszczół dotyczy nie tylko pszczoły miodnej, tylko również dzikich zapylaczy. Są bardzo ważne dla naszej gospodarki, dla przetrwania bioróżnorodności i też ludzkiego gatunku. W związku z tym podjęliśmy konkretne działania na pograniczu. One wiązały się z odtwarzaniem miejsc dla zapylaczy miodnych, nektarodajnych łąk, nasadzeń też miododajnych. Działania edukacyjne, wsparcie dla pszczelarzy, szereg działań, które dotyczyły nie tylko tej sfery edukacyjnej, praktycznej, ale też wskazówek dla zarządców zieleni – mówił Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji Ekorozwoju.

Jednym z przykładów współpracy w ramach promocji tradycji i kultury
sąsiadów jest projekt realizowany przez Muzeum Łużyckie w Budziszynie.

My Łużyczanie jesteśmy tutaj mniejszością w Niemczech. Jestem reprezentantką Muzeum w Budziszynie. Stworzyliśmy projekt video przewodnika dla dzieci. – mówiła Monika Ošikowa, edukatorka w Muzeum Łużyckim w Budziszynie.

Do Budziszyna przyjechali nie tylko beneficjenci programu Interreg
Polska- Saksonia, ale także osoby, które dopiero szukają partnerów do
wspólnych projektów.

Obecnie kończymy projektowany z poprzedniego rozdania środków unijnych i szukamy partnerów na nasze projekty. Obecnie realizujemy ponad 20 projektów w mieście. Jesteśmy zainteresowani kolejnymi projektami, które moglibyśmy zrealizować w Kowarach, dlatego przyjechaliśmy tutaj – mówił Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Miasta Kowary.


Jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone kolejne nabory do konkursów na projekty w ramach współpracy polsko-saksońskich. Szczegóły naborów oraz informacje o tym w jaki sposób uzyskać pomoc w pisaniu takich projektów znajdują się na stronie internetowej https://pl.plsn.eu/.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy