W Głogowie powstanie Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W siedzibie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisano porozumienia w sprawie utworzenia „Miedziowego Centrum Rozwoju Gospodarczego”, które ma powstać w Głogowie. Jest to ważne przedsięwzięcie, które między innymi ma na celu zwiększyć atrakcyjność legnicko-głogowskiego regionu.

Planowana obwodnica miasta Głogowa uruchamia kilkaset hektarów inwestycyjnych. Już dzisiaj mamy zapytania od potencjalnych inwestorów o te tereny, więc myślę, że to jest dobry czas na to, żeby takie Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego powstało w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, a jest to ważny fragment Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jestem przekonany, że ten pomysł i ten projekt będzie w najbliższych latach mocno rozwijał aglomerację głogowską – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Porozumienie podpisali między innymi przedstawiciele KGHM-u Polska, Politechniki Wrocławskiej, Dolnośląskiego Klastra Lotniczego oraz Agencji Rozwoju Regionalnego. 

Potencjalnie będziemy kształcić kadry, które będą tu miały miejsca pracy. Będzie to kształcenie w pewien sposób dedykowane, czyli do tych potrzeb będziemy starali się modyfikować poziomy kształcenia i kierunki kształcenia, aby tutaj te osoby trafiały i rzeczywiście spełniały oczekiwania, które będą w tym regionie – mówi prof. Dariusz Łydżba, prorektor Politechniki Wrocławskiej ds. Współpracy.

Takie centrum to możliwości. Motto Klastra Lotniczego to „Niebo możliwości”, czyli niebo możliwości rozwoju. Tutaj na tym obszarze Dolnego Śląsku są możliwości rozwojowe. Samolot składa się z dziesiątki części, każda jest specjalna. W związku z tym, ten przemysł to nie jest przemysł niskich lotów, to jest przemysł wysokich lotów. Wysoka jakość zespołu i fachowców, więc potrzebujemy dobrze wykształconych ludzi. Byle jakich nie potrzeba – mówi Marek Dras, prezes Dolnośląskiego Klastra Lotniczego.

Zaproszenie nas do tego projektu przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną odczytujemy jako uznanie naszego wkładu w rozwój tego regionu, ale również jako wielkie wyzwanie mające na celu rozwój przedsiębiorczości, zainicjowanie czegoś nowego, w nowej formule. Jest bardzo, ale to bardzo duże zainteresowanie tej północnej części naszego regionu wsparciem. Wsparciem finansowym, wsparciem merytorycznym, wymianą doświadczeń i taka też ma być koncepcja naszej obecności w tym Miedziowym Centrum – mówi Marcin Jednorał, prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A.

Projekt Miedziowego Centrum Rozwoju Gospodarczego to także nowe miejsca pracy i szansa na rozwój dla zapomnianych terenów, które znajdują się wokół przyszłego centrum.

Te nowe tereny inwestycyjne uruchomią kilka tysięcy miejsc pracy. Myślę, że dla kilkudziesięciotysięcznego miasta jest to bardzo duża skala. Pamiętajmy, że my też dbamy o rozwój tych wszystkich regionów, które są zapomniane. Jednym z takich zapomnianych regionów jest powiat górowski, który jest w bezpośredniej lokalizacji tych inwestycji. Chcemy też stawiać na nowoczesną edukację, opartą o fachowców. Niewątpliwie te uczelnie na czele z Politechniką Wrocławską to właśnie tacy fachowcy – dodaje Przemysław Bożek.

Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego będzie tworzyć inkubator przedsiębiorczości i skupiać strategicznych partnerów. W najbliższych latach ma to zwiększyć atrakcyjność danego regionu i położonych wokół terenów.

Zobacz również

W Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Korzeniowskiego we Wrocławiu jest realizowany program „MHR Ratownicy Zdrowia Psychicznego”. Jego uczestnicy mają możliwość skorzystania z cyklu spotkań i warsztatów, dzięki czemu w przyszłości będą mogli pomóc osobom, które doświadczyły kryzysu uchodźczego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy