– Planowana obwodnica miasta Głogowa uruchamia kilkaset hektarów inwestycyjnych. Już dzisiaj mamy zapytania od potencjalnych inwestorów o te tereny, więc myślę, że to jest dobry czas na to, żeby takie Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego powstało w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, a jest to ważny fragment Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jestem przekonany, że ten pomysł i ten projekt będzie w najbliższych latach mocno rozwijał aglomerację głogowską – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Porozumienie podpisali między innymi przedstawiciele KGHM-u Polska, Politechniki Wrocławskiej, Dolnośląskiego Klastra Lotniczego oraz Agencji Rozwoju Regionalnego.
– Potencjalnie będziemy kształcić kadry, które będą tu miały miejsca pracy. Będzie to kształcenie w pewien sposób dedykowane, czyli do tych potrzeb będziemy starali się modyfikować poziomy kształcenia i kierunki kształcenia, aby tutaj te osoby trafiały i rzeczywiście spełniały oczekiwania, które będą w tym regionie – mówi prof. Dariusz Łydżba, prorektor Politechniki Wrocławskiej ds. Współpracy.
– Takie centrum to możliwości. Motto Klastra Lotniczego to „Niebo możliwości”, czyli niebo możliwości rozwoju. Tutaj na tym obszarze Dolnego Śląsku są możliwości rozwojowe. Samolot składa się z dziesiątki części, każda jest specjalna. W związku z tym, ten przemysł to nie jest przemysł niskich lotów, to jest przemysł wysokich lotów. Wysoka jakość zespołu i fachowców, więc potrzebujemy dobrze wykształconych ludzi. Byle jakich nie potrzeba – mówi Marek Dras, prezes Dolnośląskiego Klastra Lotniczego.
– Zaproszenie nas do tego projektu przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną odczytujemy jako uznanie naszego wkładu w rozwój tego regionu, ale również jako wielkie wyzwanie mające na celu rozwój przedsiębiorczości, zainicjowanie czegoś nowego, w nowej formule. Jest bardzo, ale to bardzo duże zainteresowanie tej północnej części naszego regionu wsparciem. Wsparciem finansowym, wsparciem merytorycznym, wymianą doświadczeń i taka też ma być koncepcja naszej obecności w tym Miedziowym Centrum – mówi Marcin Jednorał, prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A.
Projekt Miedziowego Centrum Rozwoju Gospodarczego to także nowe miejsca pracy i szansa na rozwój dla zapomnianych terenów, które znajdują się wokół przyszłego centrum.
– Te nowe tereny inwestycyjne uruchomią kilka tysięcy miejsc pracy. Myślę, że dla kilkudziesięciotysięcznego miasta jest to bardzo duża skala. Pamiętajmy, że my też dbamy o rozwój tych wszystkich regionów, które są zapomniane. Jednym z takich zapomnianych regionów jest powiat górowski, który jest w bezpośredniej lokalizacji tych inwestycji. Chcemy też stawiać na nowoczesną edukację, opartą o fachowców. Niewątpliwie te uczelnie na czele z Politechniką Wrocławską to właśnie tacy fachowcy – dodaje Przemysław Bożek.
Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego będzie tworzyć inkubator przedsiębiorczości i skupiać strategicznych partnerów. W najbliższych latach ma to zwiększyć atrakcyjność danego regionu i położonych wokół terenów.