W gminie Długołęka rozdano medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
20 lipca w Urzędzie Gminy Długołęka odbyła się piękna uroczystość wręczenia medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Na sali pojawiły się pary z różnych zakątków gminy Długołęka, które są małżeństwem od 50, a nawet od ponad 60 lat.

W ramach uroczystości odbyło się odnowienie przysięgi, którą odczytał wójt gminy Długołęka Wojciech Błoński, a następnie parom wręczono medale, które zostały im nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z okazji złotych godów. W wydarzeniu wzięli udział Łucja i Jan Hnatów, którzy są małżeństwem od 50 lat, Wanda i Ryszard Prasał, którzy są małżeństwem od 51 lat, Jadwiga i Jan Kikosiccy, którzy są małżeństwem od 50 lat, Irena i Hieronim Toboła, którzy są małżeństwem od 50 lat, Teodora i Jerzy Kotwica, którzy są małżeństwem od 50 lat, Czesława i Bronisław Dziadkowiec, którzy są małżeństwem od 50 lat oraz Zofia i Kazimierz Hliwa, którzy są małżeństwem od 67 lat.

Jakby Pani mogła opowiedzieć nam historię swoich rodziców. Od kiedy są razem? – Całe życie. – Od ilu lat? – Od 70. Oni jeszcze troszeczkę wcześniej mieszkali razem. Tak że można powiedzieć, że od 70 lat są razem. Pamiętam jeszcze, jak nasze dzieci rozmawiały z moimi rodzicami i zawsze zadawali pytanie, jak to jest, że tyle lat ze sobą wytrzymują? Moja mama mówi w ten sposób, że kiedyś to się nic nie wyrzucało, tylko jak się coś popsuło, to się naprawiało – mówi Teresa Sroga, córka państwa Zofii i Kazimierza Hliwów.

Jesteśmy już 51 i pół roku razem. Jesteśmy zadowoleni z życia. Wychowaliśmy 3 córki dorosłych, mamy sześcioro wnucząt. – Jak to się stało, że państwu się udało tyle lat razem spędzić? – Wyłącznie kompromis. Różne są sprawy rodzinne i życie nie jest tylko ułożone różami, ale również kolcami. Tak że były też kłótnie, ale dogadywaliśmy się – mówi Ryszard Prasał, w małżeństwie od 51 lat.

Co może być kluczem do sukcesu? Wyrozumiałość przede wszystkim. Wielka miłość, jak to mówią, musi być cierpliwa. Trzeba sobie też wybaczać na co dzień i żyć dalej po prostu, wspomagać się nawzajem – mówi Wanda Prasał, w małżeństwie od 51 lat.

Piękna uroczystość. Siedem par obecnych tutaj. W sumie miało być osiem par, ale życie jest takie, a nie inne i jedna z pań niestety nie doczekała się tego pięknego jubileuszu. Tutaj mamy też taką parę, gdzie państwo 69 lat są ze sobą. Ta łza wzruszenia pana przy odnawianiu przysięgi to coś pięknego – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

Tego typu uroczystości odbywają się w gminie Długołęka cyklicznie. W trakcie takiego spotkania, każda z par ma też okazję, aby przy kawie i ciastku opowiedzieć swoją historię życia oraz podzielić się własną receptą na udane małżeństwo.

Z czego bardzo się cieszę, bo to są takie uroczystości, przy których człowiek naprawdę rozumie, co jest ważne w życiu. Nie pogoń i cały czas gonienie do przodu, praca, praca i jeszcze raz praca. Ale to jest najważniejsze – rodzina. Zresztą widzimy tu dziś córki są, zięciowie, wnuczkowie. Więc cieszę się, że te wartości jeszcze mamy w swoich serduszkach i tylko pogratulować tym wszystkim parom, że doczekali i chcą ze sobą razem żyć – mówi Wojciech Błoński.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy