W hołdzie za akt odwagi. Przekazanie obrazu „Nachod 1945”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu oficjalnie przekazano obraz namalowany przez prof. Edwarda Kostke pod tytułem „Nachod 1945”.

Obraz, przedstawiający ten wyjątkowy moment w historii, został oficjalnie przekazany członkom społecznej inicjatywy, mieszkańcom Kudowy, którzy pragną, by dzieło było nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także przypominało o sile ludzkiej solidarności i empatii, które pozostają inspiracją dla przyszłych pokoleń.

-To jest absolutnie wyjątkowe wydarzenie, to co wymyślili mieszkańcy Kudowy i przypominają tę nieznaną historię dziejów obozu koncentracyjnego w niemieckiej Kudowie – mówi Julian Golak, Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.

-To jest nasza powinność, żebyśmy mogli przekazać te ważne rzeczy dla przyszłych pokoleń – mówi Wioletta Suzańska, pomysłodawczyni społecznej inicjatywy.

O to skąd wziął się pomysł na stworzenia tego niezwykłego pomnika pamięci, jakim jest obraz, zapytaliśmy organizatora społecznej inicjatywy Bronisława Kamińskiego.

-Rozmawiałem z więźniarką tego obozu i mówi do mnie ona: „wiem, że nie ma żadnego pomnika dla więźniów, żadnej tablicy. To smutne, ale to, że nie ma żadnej tablicy i pomnika dla tych, którzy nam pomagali, dzięki czemu przeżyliśmy, to po prostu hańba” – mówi Bronisław Kamiński pomysłodawca społecznej inicjatywy.

Autorem imponującego dzieła jest wrocławski artysta malarz prof. Edward Kostka.

Człowiek, który wykonał mnóstwo prac i człowiek, który czuje klimat tamtych czasów – mówi Wioletta Suzańska, pomysłodawczyni społecznej inicjatywy.

– Dostarczyłem malarzowi zdjęcie jak więźniarki, więźniowie są na ulicy Nachodu 9 maja 1945 roku. Żeby to było podstawą do jego realistycznego obrazu – mówi Bronisław Kamiński pomysłodawca społecznej inicjatywy.

– Były czasy straszne i zarazem piękne, ponieważ ten czas jest dokładnie odzwierciedlony na obrazie  –  mówi Wioletta Suzańska, pomysłodawczyni społecznej inicjatywy.

To nie jedyny pomnik upamiętniający ten szlachetny gest naszych południowych sąsiadów. Właśnie powstaje książka zbiorowego autorstwa, opisująca również czasy II wojny światowej i historie osób przebywających w tym czasie w obozie pracy w Kudowie.

-Mamy świetną literaturę na ten temat. Więźniowie zostawili listy, dokumenty. To wszystko opisali i my to damy w tej książce. Zespół, to będzie dzieło zbiorowe. Będzie sześć ważnych dokumentów więźniów, również działalność Czerwonego Krzyża czeskiego w Nachodzie i wiele posłań od naszych ważnych ludzi, którzy znają tę sprawę – mówi Bronisław Kamiński pomysłodawca społecznej inicjatywy.

Obydwa pomniki pamięci, czyli obraz oraz książka zostaną przekazane 19 września. Data jest nieprzypadkowa, bowiem tego dnia nastąpiło wyzwolenie obozu i niezwykłe przyjęcie przez mieszkańców Nachodu kilku tysięcy osób wyzwolonych z obozu.

-Więźniowie w stanie krytycznym i Czesi otwierający serce. Empatyczni, którzy dają nadzieję, dają pomoc właśnie tym więźniarkom  –  mówi Wioletta Suzańska, pomysłodawczyni społecznej inicjatywy.

-Książka i obraz są znakomitymi pomnikami i będą – mówi Bronisław Kamiński pomysłodawca społecznej inicjatywy.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy