W Jeleniej Górze będzie 20 autobusów zeroemisyjnych

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Walka o lepszy klimat, to nasze codzienne wybory. Segregacja śmieci, rozsądne zakupy czy wybór komunikacji miejskiej zamiast samochodu. Aby to mogło pomóc naszemu klimatowi, transport zbiorowy także musi być bardzie ekologiczny. W Jeleniej Górze będzie 20 autobusów zeroemisyjnych.

– Mam nadzieję, że pod koniec przyszłego roku pojawi się pierwsze 10 autobusów, a następne w 2024. Jesteśmy po ogłoszeniu przetargu, 2 firmy złożyły nam oferty, rozpatrujemy je teraz, sprawdzamy, czy jest komplet dokumentów, czy wszystkie dane są zgodne ze specyfikacją, jaką złożyliśmy. Do tego będą jeszcze 3 punkty ładowania. Jeden punkt będzie bezpośrednio w siedzibie MZK, w bazie MZK, a 2 punkty będą w takich kluczowych miejscach na końcówkach najdłuższych linii – zapowiada Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

– Nie tylko po Jeleniej Górze, ale także po okolicznych gminach Kotliny Jeleniogórskiej, tych autobusów jest 80, średnia wieku autobusu to jest 10 lat, czyli taka przeciętna w skali kraju. Najwięcej mamy MAN-ów, bo 49, oprócz tego scanie, mercedesy, volvo. Tak że mamy cały przekrój dostępnych w Polsce autobusów – mówi Zbigniew Rzońca, rzecznik Spółek Miejskich w Jeleniej Górze.

W sumie to będzie ponad 70 mln zł z czego ponad 46 mln zł dostaliśmy dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i około 15 mln zł to jest niskooprocentowana pożyczka, też z NFOŚ – mówi Łużniak.

To jednak nie koniec autobusowych inwestycji w Jeleniej Górze.

– Złożyliśmy do Centrum Unijnych Projektów Transportowych wniosek o dofinansowanie kupna kolejnych 3 autobusów, jest to dofinansowanie aż do 85% – dodaje Rzońca.

Dla Jeleniej Góry walka o czyste powietrze jest szczególnie ważna ze względu na jej uzdrowiskowy charakter.

– Miasto po pierwsze, położone w Kotlinie Jeleniogórskiej, to już jest wyzwanie dla nas, że powinniśmy walczyć o niską emisję, ale po drugie, my mamy dzielnicę uzdrowiskową, czyli powinniśmy też mieć tutaj czyste powietrze dla tych kuracjuszy, którzy do nas przyjeżdżają. I, co jest najważniejsze, jesteśmy regionem turystycznym, toteż powinniśmy mieć czyste powietrze. My walczymy o tę jakość powietrza wymieniając kotły od wielu lat, byliśmy jednymi z pierwszych na Dolnym Śląsku, którzy wchodzili w te programy, które były zgłaszane, no i właśnie następnym etapem jest wymiana taboru autobusowego – mówi prezydent Jeleniej Góry.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy