W Jeleniej Górze powstanie SOWA. Ma popularyzować naukę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jelenia Góra, obok Wałbrzycha i Bolesławca, dołącza do grona dolnośląskich miast, w których powstanie Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA, czyli lokalny oddział Centrum Nauki Kopernik. Będzie to miejsce, w którym odwiedzający w prosty i ciekawy sposób będą mieli szanse poznać na przykład zasady fizyki. Celem takiej Strefy jest przede wszystkim upowszechnianie nauki i badań naukowych.

Centrum Kopernika w Polsce w kilku miastach robi coś w rodzaju takich swoich pododdziałów, gdzie będzie można właśnie za pomocą tych wszystkich urządzeń i tych wszystkich instalacji technicznych zapoznać się z różnego rodzaju zjawiskami związanymi z fizyką i chemią – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Stworzenie „Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” to inicjatywa ministra Edukacji i Nauki. Zakłada popularyzację nauki i badań naukowych przez uruchomienie sieci lokalnych oddziałów Centrum Nauki Kopernik. W istniejących instytucjach naukowo-oświatowych i instytucjach kultury powstaną tzn. SOWY. Jelenia Góra będzie trzecim miastem na Dolnym Śląsku, w którym powstanie takie miejsce.

Wiem, że już takie powstało w Wałbrzychu i rozmawiałem z prezydentem Wałbrzycha. Mówi, że cieszy się dużym zainteresowaniem. Ja mam nadzieję, że to jedno z takich dodatkowych miejsc będzie, gdzie przyjeżdżający na wycieczki do Jeleniej Góry bądź przyjeżdżając turystycznie do Jeleniej Góry, będzie można właśnie spędzić dodatkowo czas – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

SOWA składa się z dwóch przestrzeni – wystawienniczej i warsztatowej. Wystawa daje możliwość samodzielnego eksperymentowania na kilkunastu eksponatach, które angażują każdego odwiedzającego. Przestrzeń warsztatowa tzn. Majsternia to uzupełnienie wystawy. Nie ma tam gotowych eksponatów, a zwiedzający wybiera zestaw z zadaniami do wykonania. Nie ma jednak instrukcji jak zrobić to krok po kroku.

To będzie w dawnym domu handlowym. To się nazywa Dom Dziecka przy ulicy Długiej, na skrzyżowaniu Długiej z Krótką. Tak że tutaj od nas z ratusza to będzie w granicach około 150 metrów. Przyjeżdżając, przy okazji będzie można wejść do ratusza zobaczyć, jak ratusz został zrewatylizowany – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy