W Kobierzycach obchodzono 50-lecie 31. Dolnośląskiego Batalionu Radiotechnicznego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Sprzęt wojskowy, można było oglądać przy Kobierzyckim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Tutaj odbyło się 50-lecie sformowania 31. Dolnośląskiego Batalionu Radiotechnicznego.


31. Dolnośląski Batalion Radiotechniczny nosi imię profesora Janusza Groszkowskiego, polskiego naukowca zajmującego się radiotechniką i mianowanego do nagrody Nobla. Zamiłowaniem do radiotechniki żołnierze dzielili się z mieszkańcami Kobierzyc.

Od 2012 roku mamy podpisane porozumienie, to jest taka strona formalna, natomiast ta współpraca trwa wiele, wiele lat i układa się znakomicie. Współpracujemy na wielu polach, na wielu płaszczyznach, w obszarze edukacji, w obszarze budowania pozytywnego wizerunku wojska wśród dzieci i młodzieży. Batalion wspomaga nas w zabezpieczaniu imprez masowych, dba o bezpieczeństwo naszych mieszkańców, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni. Jest to dla mnie szczególna uroczystość i bardzo wzruszający moment, ponieważ jestem córką oficera i wartości, które niesie ze sobą Wojsko Polskie, ten sznyt, ta kindersztuba są ze mną obecne od dziecka i bardzo mi bliskie – mówiła Anna Dudarska, zastępca wójta gminy Kobierzyce. 

Na uroczystości można było także podziwiać kompanię honorową sił powietrznych. Ważną częścią apelu było odznaczenie żołnierzy 31. batalionu. 

W ramach uroczystego apelu wręczaliśmy odznaczenia za ochronę granic, odznaki pamiątkowe, listy gratulacyjne. Wszystkie te odznaczenia miały swoje odzwierciedlenie w decyzji Ministra Obrony Narodowej w rozkazach dziennych dowódcy 31. batalionu oraz w rozkazach dziennych dowódcy 31. batalionu. Żołnierze za swój trud, pracę, którą wnieśli tutaj w służbę, ponieważ etos radiotechnicznej służby to coś więcej, to coś co nas wyróżnia. Pełnimy dyżur bojowy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Więc dowódcy postanowili, że w jakiś sposób uhonorują swoich żołnierzy i to jest taki materialny właśnie wydźwięk tego – mówiła porucznik Patrycja Adamska z 31. Dolnośląskiego Batalionu Radiotechnicznego im. prof. Janusza Groszkowskiego. 

Przede wszystkim musimy pamiętać jaki to jest batalion. To jest batalion radiotechniczny, który istnieje 50 lat. A trzeba pamiętać, że skuteczność wojska zależy przede wszystkim od wiedzy, od słuchu, od tego aby widzieć, słyszeć, wiedzieć i dopiero wtedy jesteśmy skuteczni, więc oni są na pierwszej linii rozpoznania i od nich zależy tak naprawdę nasze bezpieczeństwo – mówił Bogdan Zdrojewski, poseł na sejm RP, Koalicja Obywatelska.

Na pikniku towarzyszącym obchodom rocznicowym można było spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki, a także wejść do wozu bojowego, zobaczyć jak trenują żołnierze i wysłuchać orkiestry reprezentacyjnej wojsk lądowych. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy