W krainie złota: złote opowieści o muzeum Złota w Złotoryi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Muzeum Złota w Złotoryi znajdziemy złoto nie tylko w postaci granulek, płytek lub łusek, ale również znajdziemy narzędzia do pozyskiwania. Dowiemy się, gdzie występuje oraz jakie ma właściwości. Na jednym z pięter znajdziemy również okazałą wystawę agatów.

Znajdujemy się w Muzeum Złota. Jest to muzeum, które było już otworzone w latach 70. Początkowo nazywało się Społecznym Muzeum Ziemi Złotoryjskiej i powstało na bazie zbiorów kolekcjonera, który się nazywał Leopold Schmetterling. W latach 90. nastąpiła druga gorączka złota, bo pierwsza była w średniowieczu w XII-XIII wieku — mówi Sylwia Dudek-Kokot, przewodnik terenowy Centrum Informacji Turystycznej w Złotoryi.

W muzeum odbywają się prelekcje z dziedziny nauk o ziemi, a także spotkania z kolekcjonerami, pasjonatami skarbów ziemi.

Druga gorączka złota miała miejsce w latach 90. Wtedy grupa pasjonatów zajęła się tematem złota. Chcieli promować złoto, a właściwie Złotoryję poprzez złoto, więc w latach 90. powstało polskie bractwo „Kopaczy Złota”, a następnie pierwsze mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Były to otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota, które zgromadziły więcej dziennikarzy niż płukaczy, ponieważ to był bardzo nośny temat. Wtedy postanowiono zmienić nazwę muzeum na Muzeum Złota i pokazać właśnie tradycyjne metody wypłukiwania złota, ale również złote eksponaty, które do dziś można tutaj oglądać — mówi Sylwia Dudek-Kokot, przewodnik terenowy Centrum Informacji Turystycznej w Złotoryi.

W Złotori możecie spróbować swoich sił w bardzo specyficznym sporcie, jakim jest płukanie złota. Wystarczy przyjechać do Złotori w ostatni weekend majowy. Najpierw wziąć udział w historycznej paradzie, która przemieszcza się ulicami Złotoryi, w której zobaczycie historyczne stroje, w tym płukaczy złota, czeladników, rzemieślników, którzy zamieszkiwali średniowieczną Złotoryję. Po korowodzie jest uroczyste otwarcie mistrzostw Polski w płukaniu złota, międzynarodowych mistrzostw płukaniu złota, a później zostaje już tylko zapisać się do konkurencji amatorów, chyba, że ktoś czuje się na siłach, żeby spróbować z profesjonalistami i w rekordowym czasie na komendę sędziego, trzymając miskę złota, spróbować tego złota poszukać — mówi Katarzyna Iwińska, regionalistka.

Muzeum organizuje wystawy czasowe z prywatnych zbiorów, skał, skamieniałości i minerałów Dolnego Śląska, fotografii nieożywionej świata Sudetów, malarstwa i rękodzieła. 

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy