W kuchni bez marnowania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pandemia nie ułatwia nam dbania o środowisko. Zostajemy w domu, a co za tym idzie - w domu gotujemy. Ale co z resztkami albo z produktami o krótkiej dacie przydatności?

Idea Zero Waste stosowana w kuchni zakłada, że ograniczamy zbędne wyrzucanie jedzenia, starając się wykorzystywać to, które mamy, czyli np. obiadowe resztki To dobry sposób na oszczędność i ochronę środowiska. Jak zacząć swoją przygodę z gotowaniem Zero Waste?

Myślę, że na początek wystarczy sprawdzić to, co wyrzucamy. Jak już będziemy znali strukturę tych produktów, to będziemy wiedzieli czego kupować mniej, albo jak zmodyfikować te zakupy. Czyli jeżeli wyrzucamy dużo świeżych owoców i warzyw, to może powinniśmy się nauczyć prawidłowo je przechowywać. Najpewniej kupujemy ich za dużo, a może źle je przechowujemy – mówi Anna Lesz

Nie marnowanie jedzenia i wykorzystywanie tego, co już mamy przekłada się na nie marnowanie pieniędzy. Jeśli musimy wyrzucić coś, co nie daje się do dalszego użytku, pamiętamy o segregacji.

Te bioodpady to tak naprawdę jest surowiec. To nie jest odpad, który powinien znaleźć się na wysypisku. To jest super surowiec, który nam posłuży zarówno jako źródło ekologicznej energii, jak i też jako nawóz. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że im lepsza ziemia, im lepszy grunt, na którym siejemy rośliny – tym lepsze i zdrowsze plony – mówi Dorota Witkowska. 

Wykorzystywanie tego, co już mamy, nie musimy wiązać z finezyjnymi czy wymyślnymi przepisami. Inspiracji możemy poszukać w internecie, wśród znajomych czy zaczerpnąć je z książki.

Przyniosłam mus z pieczonej dyni, żeby pokazać, że jeżeli mamy jakiś nadmiar owoców czy warzyw, można je zawekować – chociażby w postaci takiego musu. Przyniosłam również kapustę kim-chi – to jest kiszonka, Przyniosłam też domowy ocet jabłkowy, który robi się nie z niczego innego jak z obierek po jabłkach – mówi Anna Lesz.

Z kolei z obierek po popularnych na Polskim stole ziemniakach, możemy zrobić chrupiące frytki.

Warto pamiętać, że w gotowaniu Zero Waste ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy