W Legnicy powstanie baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla Sił Zbrojnych RP

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
24 lipca w siedzibie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenie bazy szkoleniowo-ćwiczeniowej dla Sił Zbrojnych RP. Na skutek czego, za około 3 lata ma powstać hala, gdzie będą mieścić się koszary wojskowe 16. Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Data podpisania listu intencyjnego jest symboliczna, bo dokładnie 30 lat temu armia radziecka opuściła tereny Legnicy.

Ostatnia jednostka wojskowa została zlikwidowana 16 lat temu, więc przywrócimy miastu Legnica Wojsko Polskie, to po pierwsze. Po drugie, pierwsze takie wydarzenie, bo ten pomysł narodził się w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, żeby wybudować jednostkę. Nie halę produkcyjną dla inwestora, tylko jednostkę na potrzebę Ministerstwa Obrony Narodowej. Po trzecie, Wojska Obrony Terytorialnej, a właściwie 16. Dolnośląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej to jest nasza perełka i chcemy to rozwijać – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

16. Dolnośląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej w tej chwili liczy już ponad 2 tys. osób, większość z nich pochodzi właśnie z Legnicy. 

Obecność Wojsk Obrony Terytorialnej ma zawsze najważniejszą potrzebę operacyjną i taka potrzeba operacyjna obecności Wojsk Obrony Terytorialnej w Legnicy niezaistniała dzisiaj, niezaistniała wczoraj. Te analizy prowadzone były już wielu lat – mówi gen. bryg. Maciej Klisz, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Powstanie bazy szkoleniowo-ćwiczeniowej WOT w Legnicy ma również ogromne znaczenie w kontekście wciąż trwającej wojny w Ukrainie. Na terenie nowego kompleksu wojskowego będzie kryta strzelnica, garaż z warsztatem, budynek koszarowo-biurowy, biuro przepustek i wartownia.

Obecność Wojska Polskiego jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, w każdej części naszego kraju. Już dziś mogę powiedzieć, że ponad 37 tys. liczą Wojska Obrony Terytorialnej w woj. dolnośląskim. W 16. Brygadzie WOT-u są już 3 bataliony i właśnie zaczynamy formułowanie 4-tego legnickiego batalionu – mówi Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Mieliśmy okazję przekonać się o tym, jak ważni są żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, kiedy zmagaliśmy się z pandemią, a od ponad roku za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Granica polsko – białoruska jest wciąż atakowana i tam także są żołnierzy WOT-u – mówi Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. 

Warto też wspomnieć o tym, że rok temu w Legnicy powstała również szkoła wojskowa i już od września bieżącego roku jej uczniowie będą mieli zajęcia w budynku Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Rycerskiej.

Szkoła jest szkołą średnią, liceum ogólnokształcące oraz technikum. Technikum o kierunku Logistyka i Informatyka. Założeniem szkoły – oprócz tego, że jest to szkoła średnia – jest kształtowanie postaw patriotycznych, kompetencji związanych z wojskiem i zachęcanie naszej młodzieży do tego, żeby wstąpić do armii – mówi płk rez. Tomasz Zachariasz, dyrektor Wojskowej Szkoły Średniej im. Zawiszy Czarnego w Legnicy. 

W przyszłości chcemy, żeby w naszych obiektach ta szkoła się mieściła. W podziemiach tego budynku chcemy przygotować dla nich strzelnicę pneumatyczną, wirtualną, sale do gier planszowych. Chcemy też zaopiekować się tą młodzieżą, bo widzimy w nich olbrzymi potencjał – mówi Przemysław Bożek.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy