Podczas panelu dyskusyjnego zatytułowanego: „Waste to energy w Polsce: Przyszłość już dzisiaj”, przedstawiciele polskich i włoskich firm zajmujących się recyklingiem oraz samorządowcy rozmawiali o tym, jakie wyzwania czekają państwa europejskie w najbliższym czasie, jeśli chodzi o wykorzystanie odpadów.
– Cała Europa i Włochy mają ten sam problem. Rośnie ilość odpadów. We Włoszech jest około 30 milionów ton rocznie, a w Polsce około 14 milionów ton rocznie i musimy z tym coś robić. Nie ma sensu spalać ton węgla, kiedy obok jest drugie alternatywne paliwo do wykorzystania – mówi Fabrizio Bosetti, CEO Bosetti Global Consulting.
Gospodarzem spotkania po raz drugi była Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W Legnicy swoje miejsce znajduje wiele dużych firm z różnych sektorów gospodarki. Dla inwestorów ważna jest taka lokalizacja, która zapewnia nie tylko dostęp do terenów z dobrze rozbudowaną infrastrukturą drogową, ale i energetyczną:
– Dzisiaj nie mamy problemów z inwestorami, dzisiaj mamy problem z energią, z dostarczeniem energii. Jeśli mamy tworzyć trzy największe parki technologiczne w Polsce (Miękinia, Środa Ślaska, Lubin i Głogów) to ta energia jest niezbędna. Dzisiaj, jeśli chodzi o fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe, to już jest niewytaczające, natomiast jest drugi element – zagospodarowanie odpadów – podkreśla Przemysław Bożek, prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Energetyka to branża, gdzie ważny jest nie tylko biznes, ale także współpraca z samorządami. Recykling i gospodarka odpadami to tematy, które dziś są jednymi z kluczowych w planowaniu rozwoju regionu i dbaniu o potrzeby mieszkańców.
– Musimy zagospodarować te odpady bezpowrotnie, a więc też w obiegu zamkniętym. Jaki to jest obieg zamknięty? Skoro kupujemy produkty do domu, skoro je zużywamy, w postaci PETów, czyli butelek plastikowych czy generalnie RDFów, czyli wysokoenergetycznych odpadów, które znajdują się na instalacji wytworzone, to musimy je przetworzyć w coś, co wróci do mieszkańca w sposób ekwiwalentny. Mieszkaniec musi wiedzieć, że przetwarzanie odpadów jest korzystne i też służy jemu – dodaje Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.
W trakcie Energy Mixera odbywały się także międzynarodowe spotkania biznesowe B2B skierowane dla władz lokalnych i firm działających w energetyce. Spotkania miały formułę „speed dating”, czyli rozmów przy stolikach, gdzie uczestnicy mają określony czas na przedstawienie swojej działalności. Jak zapowiedzieli organizatorzy, tematem kolejnego Energy Mixera w Legnicy będzie energetyka wodorowa.