W Polsce co roku na raka umiera sto tysięcy osób. Kongres Onkologii Polskiej we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To największe wydarzenie edukacyjno-naukowe w świecie onkologii. Już po raz piąty onkolodzy z całej Polski spotykają się na Kongresie Onkologii Polskiej. To duże wyróżnienie, bo po raz drugi tak prestiżowa konferencja odbywa się we Wrocławiu. Najwięcej czasu lekarze poświęcają kompleksowej i koordynowanej opiece onkologicznej.

Od ponad dwóch lat w Dolnośląskim Centrum Onkologii trwa pilotażowy program dotyczący właśnie kompleksowej opieki onkologicznej. Projekt służy wdrożeniu w życie krajowej sieci onkologiczne w Polsce. Wnioski już są. Dotyczą m.in. infolinii dla chorych i współpracy między lekarzami. 

— To możliwe, że szpitale ze sobą współpracują, wymieniają się danymi. Jest możliwe budowanie zasobu informacji, który pozwoli monitorować na bieżąco co się z tym pacjentem dzieje, czy nie gubi się gdzieś w systemie. Szereg takich wniosków pomaga nam zaprojektować zmiany w onkologii, które są konieczne – mówi dr Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii. 

Obecny na konferencji prof. Marek Bębenek podkreślał, że w polskiej onkologii najbardziej brakuje mu odpowiednio prowadzonej edukacji i propagowania programów profilaktycznych. 

— W Polsce świadomość onkologiczna jest bardzo niska. Pacjenci, którzy do nas się zgłaszają, to są chorzy w dużym stopniu zaawansowania i można im pomóc znacznie mniej. A gdyby byli świadomi od początku, wykonywali badania profilaktyczne – wtedy choroba onkologiczna jest praktycznie wyleczalna – mówi prof. Marek Bębenek, chirurg onkolog, DCO we Wrocławiu.  

Profesor na co dzień namawia pacjentów do regularnego wykonywania kolonoskopii. To badania może wykryć raka jelita grubego. I najważniejsze – wycinając polipy, możemy zapobiec rozwojowi nowotworu. Tymczasem 62 proc. pacjentów trafia do onkologa w trzecim i czwartym stadium zaawansowania choroby. 

— Proszę sobie wyobrazić, że ta choroba do tego momentu rozwija się od 5 do 10 lat. I gdyby pacjenci, świadome społeczeństwo, wykonali kolonoskopię i usunęli polipy, z których rozwija się nowotwór, nie byłoby problemu – mówi prof. Marek Bębenek, chirurg onkolog, DCO we Wrocławiu.  

W Polsce co roku na raka umiera sto tysięcy osób. Nowotwory odpowiadają za ponad połowę zgonów w grupie wiekowej 55-74 lat. Wciąż niezadowalające są wskaźniki przeżywalności, które nadal są u nas niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej. Polscy lekarze nadążają za światowymi innowacyjnymi metodami leczenia, ale nie jest to łatwe.

 — W ciągu ostatnich dziesięciu, dwudziestu latach doszły nowe metody leczenia. Nie tylko chirurgia onkologiczna, chemioterapia i radioterapia, ale także immunoterapia i terapia celowana – mówi prof. Mariusz Wąsik, Centrum Onkologiczne w Filadelfii. 

A w tym przypadku najważniejsza jest właściwa diagnostyka. Dodatkowym wyzwaniem stała się pandemia koronawirusa, która spowodowała , że pacjenci nie zgłaszają się do lekarzy onkologów. To powoduje, że  wykrywalność chorób nowotworowych jest jeszcze gorsza.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy