W RCKiK brakuje krwi. Pomóż innym. Uratuj komuś życie. Oddaj krew!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
0 RH-, A Rh-, B Rh- - na razie brakuje minusowych grup krwi, ale w RCKiK twierdzą, że to tylko kwestia czasu i za chwilę będzie brakować innych grup krwi. Widać, że zaczęły się wakacje, dawcy wyjechali na urlopy, a krew potrzebna jest cały czas. Dlatego ci, którzy mogą proszeni są o oddawanie krwi na bieżąco, bo jest ona bardzo potrzebna.

Przy takich masywnych krwotokach to minimum 10 dawców jest potrzebnych, jak nie więcej, żeby ratować daną osobę. Były takie sytuacje, że pacjent dostawał kilkadziesiąt litrów krwi. A dawca dostaje 450 ml to proszę policzyć ile tych osób musiało oddać krew, żeby go uratować – mówi dr Małgorzata Szymczyk-Nużka z RCKiK we Wrocławiu.  

Każdy z nas może być w potrzebie, życie się różnie układa i nie powinno krwi w systemie zabraknąć – mówi Kamil, dawca krwi. 

Mamy mniejszą ilość krwiodawców niż w roku ubiegłym w tym okresie. A wtedy było mało operacji, a teraz szpitale pracują normalnie. Szczególnie niedobór krwi dotyczy grup minusowych, a szczególnie grupy 0 Rh- – to taka grupa krwi, która może być dana każdemu pacjentowi, nawet kiedy nie znamy jego grupy krwi – mówi dr Małgorzata Szymczyk-Nużka z RCKiK we Wrocławiu. 

15 litrów oddałam, miałam 18 lat i 12 lat już oddaję. Zawsze chciałam pomagać ludziom, to jest ważne, a to jest coś czego nie możemy kupić – mówi Paula Sztuka, dawczyni krwi.

To jest honorowe oddawanie, nie ma z tego korzyści majątkowych. Przychodzimy, żeby oddać, pomóc ludziom i może kiedyś będę w sytuacji, że sam będę potrzebował – mówi Kamil Motyka, dawca krwi. 

Regularnie od półtora roku oddaję, w kalendarzu mam zapisane kolejne terminy. Co dwa miesiące. Już mi to weszło w krew. A wczoraj przeglądałem stronę RCKiK i zobaczyłem olbrzymie braki krwi i dobrze, że akurat wpadł mi ten termin – mówi Grzegorz, dawca krwi. 

Żeby pomóc innym ludziom. Jeśli mamy taką możliwość i nic nas to nie kosztuje to dlaczego nie skorzystać z takiem możliwości  – mówi Sławek, dawca krwi. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy