W Stradomi Wierzchniej otwarto Centrum Rekreacyjno-Turystyczne „Dobra Widawa”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Stradomi Wierzchniej, przy ul. Sosnowej 10, powstało Centrum Turystyczno-Rekreacyjne. To miejsce stworzone przy współpracy stowarzyszenia "Dobra Widawa" i stowarzyszenia LGD "Szlakiem Granitu". Głównym założeniem tego centrum jest promocja lokalnego produktu i atrakcji turystycznych. Między innymi tutaj też będzie działać punkt informacyjny, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli uzyskać różne informacje na temat tego, co warto zobaczyć w okolicy, co warto zjeść, a także przy okazji będą mogli zakupić produkty od lokalnych producentów.

– Dzisiaj spotykamy się przy Centrum Turystyczno-Rekreacyjnym Dobra Widawa, które tak naprawdę otwiera nowy rozdział w życiu naszego stowarzyszenia. Jesteśmy stowarzyszeniem, które zrzesza 10 gmin, 4 powiaty i 2 województwa, ponieważ mamy jedną gminę z województwa opolskiego. Tak że swoim zasięgiem obejmujemy bardzo duży obszar, który tak naprawdę chcemy pokazać i przybliżyć, ponieważ ma bardzo bogate przyrodnicze i kulturowe walory. I właśnie na tym chcemy budować potencjał tego miejsca – mówi Agnieszka Kasina, prezes stowarzyszenia „Dobra Widawa”. 

Stowarzyszenie Dobra Widawa działa już od kilkunastu lat i zrzesza gminę Syców, Długołęka, Czernica, Jelcz-Laskowice, Bierutów, Wilków, gminę Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Dobroszyce i gminę Oleśnica. Z kolei Lokalna Grupa Działania Szlakiem Granitu liczy siedem gmin, wśród których dwie gminy z powiatu średzkiego – Udanin i Kostomłoty oraz pięć gmin z powiatu świdnickiego – Dobromierz, Strzegom, Jaworzyna Śląska, Żarów i gmina wiejska Świdnica. 

– Wspólnie, jako LGD „Szlakiem Granitu” oraz LGD „Dobra Widawa”, współpracowaliśmy tak naprawdę już wcześniej, przy innym projekcie dotyczącym promocji produktów lokalnych. I w pewnym momencie wdrażania naszych strategii, pojawiła się szansa na uzyskanie dodatkowych środków na projekty inwestycyjne. Warunkiem była współpraca minimum dwóch grup działania. Dzisiaj możemy się cieszyć z tego, że „Dobra Widawa” otwiera swoje centrum. My, jako „Szlakiem Granitu”, w czerwcu otworzyliśmy Centrum Turystyczne Granitowego Szlaku w Dobromierzu  – mówi Krystian Ulbin, prezes LGD „Szlakiem Granitu”.

– Na pewno takie centra przysłużą się do promocji lokalnych producentów, jak i ułatwią też dystrybucję produktów, bo też zależy na tym, żeby łączyć producentów poprzez takie centra z konsumentami i skracać tak zwane łańcuchy zbytu. Także mam nadzieję, że tego typu centra przysłużą się do tego, żeby promować dany region, pokazywać to, co jest najlepsze, i dzięki temu też rozwijać gospodarczo dany obszar – mówi Paweł Czyszczoń, Departament Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych UMWD.

Centrum Turystyczno-Rekreacyjne Dobra Widawa powstało w niespełna dwa lata. Koszt tej inwestycji to prawie 2,5 mln zł.

– Pieniądze, z których realizowaliśmy te inwestycje, pochodzą z Unii Europejskiej w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i są dedykowane wyłącznie na współpracę pomiędzy lokalnymi grupami działania – mówi Krystian Ulbin, prezes LGD „Szlakiem Granitu”.

– Dzisiaj widzimy, po tym sezonie, który trwa, że ruch turystyczny w tym miejscu jest ogromny. Dlatego oczywiście Syców i gmina zyskuje, ale my przez to miejsce też chcemy bardzo promować wszelkie tereny całego partnerstwa i ludzi, którzy tu przyjeżdżają, choćby na jedną dużą imprezę, mogli zobaczyć, że tutaj w okolicy jest dużo fajnych miejsc, które warto odwiedzić – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

– To otworzy nam możliwość do tego, żeby móc w tym miejscu organizować różne ciekawe wydarzenia kulturalne. Wydarzenia, które będą integrowały lokalnych mieszkańców z wszystkimi, którzy zechcą tutaj na obszar zalewu w Stradomi czy do Arboretum w Sycowie przyjechać  i poświęcić nam chwilę. Myślę, że jeśli przyjadą pierwszy raz, to będą do nas wracać regularnie – mówi Agnieszka Kasina, prezes stowarzyszenia „Dobra Widawa”.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy