– O ile mi wiadomo, jesteśmy największą kolekcją dzieł Hofmana w Polsce w jednym miejscu, ponieważ w tym momencie nasza kolekcja składa się nie tylko z obrazów należących do Muzeum Karkonoskiego, ale również z obrazów, które normalnie są wystawiane w Wlastimilówce, czyli w domu Hofmana, który jest własnością prywatną. Zarządza nim Fundacja Hofmana i w czasie remontu Wlastimilówki nasze muzeum gości również obrazy z tamtego miejsca, które za kilka lat, po zakończeniu remontu, będą tam z powrotem przeniesione. W tym momencie jesteśmy jakby największą w Polsce kolekcją dzieł tego malarza — mówi Justyna Lanzing, kustosz w Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.
Wybuch II wojny światowej to istotna cenzura w twórczości malarza. Wlastimil z żoną zmuszeni są do ucieczki z kraju, wracając do niego dopiero w 1946 roku. Mimo że na emigracji Hofman stworzył ponad 200 dzieł, to jego pierwsza powojenna wystawa w Polsce spotkała się z ogromną krytyką, co bardzo dotknęło artystę.
– Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie to przede wszystkim muzeum literackie. Można tutaj zobaczyć wystawy poświęcone nie tylko literaturze, ale też malarzom ze Szklarskiej Poręby, dotyczące kolonii artystycznej, ale przede wszystkim dzieła z Wlastimila Hofmana, gdzie posiadamy największą kolekcję dzieł Wlastimila Hofmana — mówi Łukasz Kwietnicki, kierownik w Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.
W Szklarskiej Porębie Hofmanowie mieszkali w domu przy ulicy Matejki 14. Z czasem do domu przylgnęła nazwa Wlastimilówka. I tak jest do dziś.
– Wlastimil Hofman był malarzem myśli i przeżyć, malarzem wewnętrznego blasku, pochodzenia czeskiego, ale z ducha czuł się Polakiem. Spędził swoje dzieciństwo w Pradze. Później rodzice przeprowadzili się do Krakowa. Był silnie związany ze środowiskiem krakowskim, a po II wojnie światowej, w 1947 roku przyjechał do Szklarskiej Poręby i pozostał tutaj już do końca swojego życia w 1970 roku. Mieszkał w takim niewielkim domku, zwanym Wlastimilówką od jego imienia — mówi Justyna Lanzing, kustosz w Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.
Wlastimil Hofman umarł 6 marca 1970 roku. Razem ze zmarłą dwa lata wcześniej żoną Adą został pochowany na cmentarzu parafialnym. Nagrobek w kształcie charakterystycznej dla twórczości malarza kapliczki zdobi kopia obrazu Spowiedź.
– Nasza kolekcja mieści w sobie obrazy z różnych okresów twórczości artysty, również z okresu krakowskiego, z tego okresu wczesnego. Są to najbardziej cenione obrazy przez krytyków sztuki z lat 20. i do czasów II wojny światowej. Kilka perełek, powiedzmy z tego okresu II wojny światowej, kiedy artysta przebywał w Palestynie i z tego okresu z czasów w Szklarskiej Porębie, to jest największa kolekcja, najwięcej obrazów z czasów już pobytu tutaj w naszym mieście — mówi Justyna Lanzing, kustosz w Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.