W Szklarskiej Porębie znajduje się największa w Polsce kolekcja dzieł Wlastimila Hofmana

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W muzeum w Szklarskiej Porębie znajduje się największa wystawa Wlastimila Hofmana. To tu z całej Polski przyjeżdżają turyści, aby zobaczyć próbę odtworzenia domu malarza. 

– O ile mi wiadomo, jesteśmy największą kolekcją dzieł Hofmana w Polsce w jednym miejscu, ponieważ w tym momencie nasza kolekcja składa się nie tylko z obrazów należących do Muzeum Karkonoskiego, ale również z obrazów, które normalnie są wystawiane w Wlastimilówce, czyli w domu Hofmana, który jest własnością prywatną. Zarządza nim Fundacja Hofmana i w czasie remontu Wlastimilówki nasze muzeum gości również obrazy z tamtego miejsca, które za kilka lat, po zakończeniu remontu, będą tam z powrotem przeniesione. W tym momencie jesteśmy jakby największą w Polsce kolekcją dzieł tego malarza — mówi Justyna Lanzing, kustosz w Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Wybuch II wojny światowej to istotna cenzura w twórczości malarza. Wlastimil z żoną zmuszeni są do ucieczki z kraju, wracając do niego dopiero w 1946 roku. Mimo że na emigracji Hofman stworzył ponad 200 dzieł, to jego pierwsza powojenna wystawa w Polsce spotkała się z ogromną krytyką, co bardzo dotknęło artystę.

– Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie to przede wszystkim muzeum literackie. Można tutaj zobaczyć wystawy poświęcone nie tylko literaturze, ale też malarzom ze Szklarskiej Poręby, dotyczące kolonii artystycznej, ale przede wszystkim dzieła z Wlastimila Hofmana, gdzie posiadamy największą kolekcję dzieł Wlastimila Hofmana — mówi Łukasz Kwietnicki, kierownik w Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

W Szklarskiej Porębie Hofmanowie mieszkali w domu przy ulicy Matejki 14. Z czasem do domu przylgnęła nazwa Wlastimilówka. I tak jest do dziś. 

– Wlastimil Hofman był malarzem myśli i przeżyć, malarzem wewnętrznego blasku, pochodzenia czeskiego, ale z ducha czuł się Polakiem. Spędził swoje dzieciństwo w Pradze. Później rodzice przeprowadzili się do Krakowa. Był silnie związany ze środowiskiem krakowskim, a po II wojnie światowej, w 1947 roku przyjechał do Szklarskiej Poręby i pozostał tutaj już do końca swojego życia w 1970 roku. Mieszkał w takim niewielkim domku, zwanym Wlastimilówką od jego imienia — mówi Justyna Lanzing, kustosz w Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Wlastimil Hofman umarł 6 marca 1970 roku. Razem ze zmarłą dwa lata wcześniej żoną Adą został pochowany na cmentarzu parafialnym. Nagrobek w kształcie charakterystycznej dla twórczości malarza kapliczki zdobi kopia obrazu Spowiedź

– Nasza kolekcja mieści w sobie obrazy z różnych okresów twórczości artysty, również z okresu krakowskiego, z tego okresu wczesnego. Są to najbardziej cenione obrazy przez krytyków sztuki z lat 20. i do czasów II wojny światowej. Kilka perełek, powiedzmy z tego okresu II wojny światowej, kiedy artysta przebywał w Palestynie i z tego okresu z czasów w Szklarskiej Porębie, to jest największa kolekcja, najwięcej obrazów z czasów już pobytu tutaj w naszym mieście — mówi Justyna Lanzing, kustosz w Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy