W Trzebnicy odsłonięto popiersie kardynała Stefana Wyszyńskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Trzebnicy miało miejsce historyczne wydarzenie, odsłonięto popiersie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od teraz mieszkańcy i goście miasta będą mogli zobaczyć postać Prymasa Polski w samym centrum miasta przy al. im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odgrywał on ważną rolę w historii kościoła katolickiego i w historii Polski. Warto dodać, że 2021 rok został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uchwale Sejmu zaznaczono, że kardynał przyczynił się do budowania wolnej i niepodległej Polski.

 – Wydaje mi się, że ta uroczystość, która wydawałoby się z pozoru bardzo mała, ale ważna dla Trzebnicy i całej społeczności. Postać bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego jest bardzo bliska mojemu sercu, bo nie jest żadną tajemnicą, że dużo zrobił dla naszej kochanej ojczyzny, ale również dla każdego człowieka. Chciałbym, żebyśmy z tym przesłaniem i z tymi jego naukami potrafili się teraz w tym życiu odnaleźć – mówi Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica.

W wydarzeniu wzięli udział między innymi Bogusław Szpytma wicewojewoda dolnośląski, Agnieszka Soin poseł na Sejm RP, a także Paweł Hreniak poseł na Sejm RP. W trakcie uroczystości został także odczytany list od wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego oraz wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu. Pomnik pojawił się tuż przy bazylice św. Jadwigi Śląskiej, gdzie przed uroczystością odsłonięcia pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się msza święta, którą poprowadził ks. Piotr Filas oraz spektakl muzyczny pod tytułem „Święty Czas Świętej Nocy”.

Podjąłem tę inicjatywę tylko dlatego, żeby młodym pokoleniom i osobom, które tu się zatrzymają przed tym pomnikiem pozwolić na czas zadumy i refleksji, że warto dbać o tę suwerenność narodu, a Polska powinna być suwerenna. Powinniśmy te nasze wartości moralne i te przesłania kardynała nosić w swoim sercu – zaznacza Marek Długozima.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy