W Trzebnicy powstanie Muzeum Armii Krajowej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To była niezwykła uroczystość. We Wrocławiu w Kościele Garnizonowym pw. Św. Elżbiety odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Były tłumy, bo też okazja była niejedna - obchodzono 102. rocznica Święta Pułkowego - 9. Pułku Ułanów Małopolskich oraz podpisano oraz złożono akt erekcyjny pod utworzenie Muzeum Armii Krajowej w Ratuszu w Trzebnicy.

We wrocławskim kościele w asyście pocztów sztandarowych odprawiono uroczystą mszę. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, kościelnych. Zaproszono niezwykłych gości – ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ogólnopolskiego Okręgu III Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich we Wrocławiu, dowódców i żołnierzy Garnizonu Wrocław, poczty sztandarowe szkół  i organizacji społecznych. 

Złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową w hołdzie żołnierzom AK poległym w walce o niepodległość Polski na Kresach. 

Druga część uroczystości odbyła się na trzebnickim Rynku.  Była wojskowa orkiestra, wielu mieszkańców Trzebnicy i niezwykli goście. Wśród nich żołnierze Armii Krajowej. To nie pierwsza tego typu uroczystość w mieście. 

Trzebnica jest enklawą patriotyzmu, to tu powstało wiele wspaniałych pomników, które poświęcone są osobom, które walczyły o Polskę niepodległą. Mamy pomnik 100-lecia Odzyskania Niepodległości, generała Ryszarda Kuklińskiego, Żołnierzy Wyklętych. Ostatnio udało nam się odsłonić pomnik Kardynała Wyszyńskiego, posadziliśmy dęby poświęcone zbrodniom Katyńskim, a w 2009 roku doszedł dodatkowy dąb poświęcony Katastrofie Smoleńskiej. Trzebnica jest enklawą patriotyzmu, tu dzieją się rzeczy ważne, żeby przekazać młodemu pokoleniu – mówi  Marek Długozima, burmistrz Gminy Trzebnica. 

Historię trzeba pamiętać, umierają nam świadkowie historii,  ja też mam 80 lat. Muzeum to jedyne miejsce, w którym można magazynować te informacje historyczne i najważniejsze, żeby nie były przekłamywane  – mówi Leopold Jan Gomułkiewicz, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ogólnopolskiego Okręgu III Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich we Wrocławiu 

Podczas uroczystości obecni byli świadkowie tamtych czasów – żołnierze AK. Pan Włodzimierz Pajdowski ma 98 lat i do Trzebnicy przyjechał aż z Łodzi, bo to dla niego bardzo ważna uroczystość. 

Byłem żołnierzem AK podczas okupacji , w 1941 roku złożyłem przysięgę, trochę się działało podczas wojny, a pochodzę z Wołynia, powiat Łuck – mówi  Włodzimierz Pajdowski, żołnierz AK. 

Na trzebnickim Rynku podpisano akt erekcyjny pod budowę Muzeum AK i wmurowano go w ścianę trzebnickiego Ratusza. Wręczono też pamiątkowe odznaczenia za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wśród odznaczonych był pan Stefan Czyżyński. 

Przeżyłem wojnę bardzo ciężko. Byłem na Syberii, w Kazachstanie, Uzbekistanie i stamtąd wróciliśmy do kraju – mówi  Stefan Czyżyński, odznaczony na trzebnickim Rynku. 

Wiele mówiono o Armii Krajowej, ale też uroczyście obchodzono 102. rocznicę Święta Pułkowego – 9. Pułku Ułanów Małopolskich i wspominano zwycięską Bitwę pod Komorowem z 1920 roku w trakcje wojny polsko-bolszewickiej. 

Przez dziesiątki lat, podczas zawieruchy komunistycznej, ta prawda o bohaterach, którzy byli często bezimiennymi członkami AK. Podobnie jak zapomniany był czyn bojowy ułanów polskich.  Ułani wywodzą się wprost z husarii, najlepszej formacji w dziejach świata, która nie przegrała żadnej bitwy i te tradycje ułańskie odżywają – mówi płk prof.  Mieczysław Struś, Politechnika Wrocławska. 

Już teraz trwają przygotowania do uruchomienia Muzeum Armii Krajowej w trzebnickim Ratuszu. 

Byśmy mogli kultywować pamięć o tych wszystkich, którzy walczyli o Niepodległą Polskę, żeby można edukować młode pokolenie, pokazywać i wskazywać świadectwo ludzi, którzy żyli i mogą teraz o tym pięknie opowiedzieć – mówi  Marek Długozima, burmistrz Gminy Trzebnica. 

Zobacz również

Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska mieli okazję aby zaprezentować siebie na tegorocznych targach IFA 2024 w Berlinie. Są to największe i najstarsze targi elektroniki użytkowej i sprzętu AGD. Ten wyjazd odbył się w ramach projektu Going Global 4.0, który jest realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy