W USK powstało Centrum Chirurgii Robotycznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pierwszy zabieg z udziałem robota chirurgicznego DaVinci wykonano w lipcu. Od tego czasu operowano 52 pacjentów. Na początku to były zabiegi urologiczne, a od sierpnia także onkologiczne i ginekologiczne. Chirurgia robotyczna powinna być standardem w polskich szpitalach. W tej chwili takich robotów jest ponad 40 i jest ich coraz więcej, bo NFZ refunduje wiele takich procedur. W USK we Wrocławiu uruchomiono Centrum Chirurgii Robotycznej.

Najpierw – z pomocą oczywiście robota chirurgicznego Da Vinci – symbolicznie przecięto wstęgę. 

  • USK jest szpitalem, który chce się wpisywać w światowe standardy i dlatego zakupiliśmy tak nowoczesne urządzenie i rozpoczęliśmy wykonywanie zabiegów z wykorzystaniem tego urządzenia – mówi Marcin Drozd, dyrektor USK we Wrocławiu. 

Jednym z pierwszych operowanych z pomocą robota  pacjentów był pan Artur. 

  • Miałem obawy, nawet próbowałem operację przełożyć, ale doktor mnie przekonał i wszystko poszło jak trzeba – mówi Artur Jaworski, pacjent operowany z pomocą robota DaVinci. 

Lekarze nie chcieli czekać, bo pacjent z powodów onkologicznych musiał mieć usuniętą prostatę. Zabieg trwał 2 godziny i po dwóch dniach pan Artur był już w domu. 

  • Czułem się bardzo dobrze od razu po zabiegu. Czułem się wyśmienicie. Ból zęba bardziej doskwiera niż ból po zabiegu – dodaje Artur Jaworski. 

I właśnie o to chodzi. Operacja z pomocą robota to większy komfort operacji i bezpieczeństwo. 

  • Powiększenie jest 10-cio krotne. Jednocześnie bardzo duża precyzja ruchów. Eliminuje ten system ograniczenia. Zyskuje pacjent i operator, bo tę operację może zrobić bardziej precyzyjnie, swobodniej co przekłada się na efekty efekty onkologiczne i czynnościowe dla pacjenta – mówi dr hab. Bartosz Małkiewicz, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej  we Wrocławiu. 

W USK ważny jest jeszcze aspekt edukacyjny. Tu kształceni są studenci medycyny. 

  • Rozwijanie edukacji i nauki, ale także rozwój  w oparciu o partnerów z całego świata – to jest ten kolejny krok do którego potrzebujemy wsparcia na które oczekujemy – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UM we Wrocławiu. 

Na razie z operacji mogą korzystać pacjenci z chorobami urologicznymi, onkologicznymi i ginekologicznymi, ale na możliwość operowania robotem już czekają następni specjaliści. 

  – Oczywiście, że zazdroszczę, to jest nowa dziedzina. Tak jak chirurgia endoskopowa była rewolucją w chirurgii głównie dziecięcej, zresztą wrocławski ośrodek jest znany na świecie z wykonywania operacji endoskopowych , ale robot otwiera nam nowe pole – mówi prof. Dariusz Patkowski, Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. 

  • Wyniki są obiecujące, więc myślę, że wyzdrowiałem. Czego panu życzyć? Zdrowia – mówi pacjent. 

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy